Zároveň chtějí zástupci DCH vybrat další děti do projektu Adopce na dálku a zkontrolovat svou současnou charitativní akci v oblasti zimbabwského Amaveni.

Do Afriky odletěly v pondělí Iveta Švecová a Eva Benešová. „V současné době máme v projektu adopce děti z dětského domova ve městě Kwekve. Chtěli bychom do tohoto projektu vybrat další potřebné děti z okolních škol a školek,“ uvedla ředitelka DCH Michaela Čermáková.

Z Českých Budějovic putují do Afriky dary od třicítky adoptivních rodičů. „Jsou to plyšové hračky, pastelky, čokoláda a bonbony. Dohromady vše váží asi 40 kilogramů,“ upřesnila Čermáková. Iveta Švecová navštíví černý světadíl už podruhé, poprvé byla v Zambii. „Moc se mně tam líbilo, Afrika je úžasná,“ podělila se Iveta Švecová ještě před odletem o svou zkušenost. „Jsem moc zvědavá, jak to tam funguje, ale myslím si, že dětský domov, který navštívíme, je na dobré úrovni,“ dodala k nadcházejícímu úkolu Švecová. Zimbabwe, kde českobudějovická Diecézní charita zřídila nynější projekt, je těžce zkoušenou zemí.

„V zemi panuje velká bída a mnoho lidí trpí vážnými nemocemi včetně obávaného AIDS,“ upozornila Čermáková a doplnila, že typickým znakem kdysi velmi bohaté země jsou nezaměstnanost, která dosahuje 80%, a alarmující inflace. To je příčinou toho, že místní státní správa nemá peníze na vzdělání dětí. „Mnohé z nich žijí kvůli chudobě rodičů ve velmi svízelných a pro nás Evropany nepředstavitelných životních podmínkách,“ řekla Čermáková.

Adoptivními rodiči afrických dětí se mohou stát nejen jednotlivci, ale i instituce. Podmínkou pro adopci v této africké zemi je poslání minimálně 6000 korun ročně konkrétnímu dítěti.