Neziskové organizace spojily síly se supermarkety, které darují potraviny pro potřebné lidi v nouzi. Také ředitelka Diecézní charity České Budějovice Michaela Čermáková proto vítá novelu zákona, která přikazuje velkým potravinářským obchodům povinně věnovat vyřazené potraviny humanitárním společnostem. Zároveň ale upozorňuje na snadnou možnost zneužití.

„Měli bychom zajistit, aby darované potraviny dostali jenom skutečně potřební lidé v nouzi," říká Michaela Čermáková. „Někteří z těch, co si pro ně chodí k různým humanitárním organizacím, totiž tuto službu pouze zneužívají. Vím, že se lidé v dnešní době snadno mohou bez vlastní viny dostat do existenčních problémů, a takovým je třeba pomáhat. Ale jestliže tuto pomoc dostanou i ti, kteří ji ve skutečnosti nepotřebují, tak je to špatně. Podporujeme je tak vlastně v nemravném životě," uvedla Michaela Čermáková. Českobudějovická Diecézní charita spolupracuje s Potravinovou bankou Jihočeského kraje, která potraviny pro sociálně slabé lidi zajišťuje.

„Potravinové balíčky pro klienty bychom mohli dostat a rozeslat je do jednotlivých charit už po půlce května," dodává zástupce ředitelky Diecézní charity Roman Tlapák.

Podle novely budou muset prodejci s obchodní plochou větší než 400 m2 povinně věnovat vyřazené potraviny na humanitární účely. Půjde i o potraviny s deformovaným obalem nebo ty, které jsou nepřesně a nedostatečně označeny.

Obchody budou muset potraviny bezplatně předávat prostřednictvím tzv. potravinových bank. Ty je budou skladovat a přidělovat humanitárním a charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc klientům sociálních služeb. Za nedodržení této povinnosti bude hrozit prodejcům sankce až deset milionů korun.