Právě do této oblasti, která byla postižena černobylskou katastrofou, vyrazili zástupci českobudějovické charity na kontrolu účetnictví.


„Byli jsme zkontrolovat účetní doklady, abychom se přesvědčili, jak jsou využity peníze určené pro děti,“ uvedla ředitelka českobudějovické charity Michaela Čermáková a dodala, že peníze nedostávají rodiče dětí, ale jsou v rukou pracovnic tamní charity, aby se zaručilo, že se opravdu finance dostanou na správné místo. Za tyto prostředky se dětem kupuje ošacení, školní pomůcky a léky, podpora jde také na kroužky a zájmovou činnost dětí.


O tom, jak je projekt potřebný, se v Bělorusku přesvědčil i dobrovolník Roman Nenadl. „Chudoba, rozvrácené rodiny, mnoho sirotků i nemocných, a to vše završené diktátorským režimem prezidenta Lukašenka. Potraviny jsou stejně drahé jako u nás, ale průměrný příjem celé rodiny je asi čtyři tísíce korun na měsíc, u některých rodin třeba ale i pouhý jeden tisíc!“ popsal situaci.


„V naší databázi je asi 75 procent dětí z neúplných rodin a 30 % je jich nemocných. Nejčastěji mají problém se štítnou žlázou nebo se zrakem, to je bohužel důsledek černobylské katastrofy,“ dodal Nenadl. V současnosti je „adoptováno“ třicet pět běloruských dětí.