„Máme patnáct lůžek. Začali jsme je poskytovat lidem, kteří nezvládají spát venku,“ zmínil k jedné ze služeb, které poskytuje původní azylový dům, jeho vedoucí František Kaiseršot. „Začali jsme přijímat i věci na zimu, teplé oblečení nebo obuv,“ dodal Kaiseršot.

Přes léto se dům dává podle pracovníků charity dohromady, opravuje se a větší nápor klientů přichází v zimě. „Máme zkušenost, že ta kapacita vystačí,“ říká k počtu lůžek vedoucí zařízení, ale dodává, že minulý rok, když byla mírná zima, tak bylo dokonce v zimě méně uživatelů než v létě.

Dům v Riegrově ulici poskytuje služby potřebným již od roku 1996 a je svého druhu největší v Jihočeském kraji. Dnes se oficiálně nazývá Centrum sociálních služeb Dům sv. Pavla. „Jedná se o komplex čtyř sociálních služeb pod jednou střechou. Azylového domu, nízkoprahového denního centra, domu na půl cesty a s nimi spojené terénní práce,“ vypočetl Kaiseršot rozsáhlou nabídku.

Azylový dům poskytuje mužům od 18 let, kteří jsou převážně bez bydlení a bez práce pomoc a podporu při jejich hledání.

Nízkoprahové denní centrum nabízí hygienické zázemí, možnost vaření a získání poradenských služeb.

Na půl cesty

Dům na půl cesty je určen pro mladé muže ve věku 18 – 26 let, kteří přichází z výchovných ústavů a dětských domovů. Pomáhá jim se vstupem do samostatného života.

Terénní sociální pracovníci vyhledávají jedince v sociální krizi a pomáhají jim jejich náročnou životní situaci zvládnout. „Hlavní těžiště je v prevenci. Terénní program máme dva roky,“ zmínil Kaiseršot. Terénní pracovníci například kontaktují bezdomovce, kteří žijí „na plechách“ teplárenských vedení, a snaží se je motivovat k tomu, aby přišli pro začátek alespoň do azylového domu a využili zdejších služeb. Byť to znamená podřídit se například pravidlu, že konzumace alkoholu je v domě zakázána.

Podobně se terénní pracovníci charity snaží podchytit osoby, které jsou ohrožené ztrátou zaměstnání, nebo se dostávají do dluhové spirály.
Některé půjčky jsou podle odborníků rovnou nastavené tak, aby se lidé dostali do finanční závislosti. Po celý život pak splácejí, třeba i ze sociálních dávek, prakticky nesplatitelné půjčky. „Terénní program by se měl stát klíčovou aktivitou, zaměřenou na prevenci,“ zdůraznil budoucí zájem českobudějovické městské charity její výkonný manažer Václav Kučera.