Studentky a studenti čtyř českobudějovických škol nabízeli včera v ulicích krajského města ke koupi červenou stužku. Od roku 1991 je tato stužka v celém světě symbolem boje proti viru HIV a nemoci AIDS. Den 1. prosince je zase dnem osvětových kampaní.

V Jihočeském kraji je v současnosti podle údajů Krajské hygienické stanice 34 osob HIV pozitivních a šest osob ve stadiu nemoci AIDS. „Jihočeský kraj v počtu onemocnění zaujímá mezi čtrnácti českými kraji devátou příčku,“ uvedl za Krajskou hygienickou stanici František Kotrba.

Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější v boji s AIDS je prevence. Na Českobudějovicku se jí věnují například dobrovolníci z Mládeže Českého červeného kříže.

Školy

„Pořádáme již více než deset let zdarma přednášky a besedy po školách,“ přiblížila aktivity Českého červeného kříže Jitka Kosáčková z oblastního spolku.

„Na školy momentálně chodí šest děvčat a nestíhají,“ poznamenala k zájmu škol Kosáčková. Přes všechny kampaně AIDS ale dál hrozí populaci. Svědčí o tom i skutečnost, že za prvních deset měsíců roku 2008 už hygienici v rámci České republiky nasčítali více případů nemocných s HIV/AIDS než za celý minulý rok.

Vloni zaregistrovali 220 žen a 822 mužů, letos do konce října to bylo již 244 žen a 926 mužů.

Obrana proti zatím stále ještě nevyléčitelné a smrtelné chorobě je podle hygieniků v podstatě jednoduchá. „Je to především bezpečný, chráněný sex, v případě skupiny nitrožilních uživatelů drog používání sterilního injekčního materiálu,“ konstatoval František Kotrba z českobudějovické Krajské hygienické stanice.

Vyšetření

„Důležitý je také aktivní přístup k vlastnímu zdraví. Každý, kdo má sebemenší pochybnost, by neměl váhat s vyšetřením a měl by se obrátit na odborníky,“ zdůraznil Kotrba. Poradit by měl umět každý praktický lékař a potřebné informace lze najít i na linkách důvěry, v poradnách AIDS či u některých občanských sdružení.