Do nejhlubších rezerv musela sáhnout diecézní charita, aby udržela chod všech svých služeb. Chybí jí miliony ze státní dotace. Podle nejčerstvějších zpráv by měly dorazit v polovině března.

Do té doby se musí charita s nedostatkem peněz vypořádat, jak umí. Aby vůbec zaměstnancům mohla vyplatit mzdy nebo alespoň zálohy, musela si půjčit v bance. Záviděníhodná není ani pochmurná nálada, která za takové situace vládne.

Zdlouhavý proces

„Cesta, kterou putují peníze od ministerstva práce a sociálních věcí, je složitá. Jde o dlouhý mechanismus. Až na základě vyúčtování posílá ministerstvo peníze na kraj a pak teprve k nám. Máme přislíbeno, že by měly dorazit do půlky března,“ doufá ředitelka Michaela Čermáková.

Desítky milionů

Celkem třicet osm charit v diecézi, jejich českobudějovické centrum a devět projektů čeká nyní s nadějí alespoň na osm a půl milionu, které mají pokrýt alespoň ty nejnutnější náklady na provoz charitních služeb v prvním čtvrtletí.

Celkem má diecézní charita na letošek přislíbeno 32 milionů korun. Ani taková suma ale na financování sociálních služeb nestačí. „Dodatečně jsme ještě žádali ministerstvo o dvacet čtyři milionů korun z navýšení, které přislíbil ministr Nečas, ale zatím nemáme vůbec nic,“ konstatuje Čermáková.

Nejistota se vznáší nyní nejen nad únorovými výplatami zaměstnanců, ale i nad budoucností některých služeb. Ohroženy jsou charitní projekty, a to především azylové domy pro matky s dětmi a také pro muže v Prachaticích. Kdyby peníze nebyly i v dalších měsících, hrozí jejich zrušení.
„Zatím funguje vše na plný plyn a nezbývá než čekat, jak vše dopadne. Ani dárci se v poslední době příliš nehrnou,“ dodává k neradostné situaci ředitelka.