Program zahájili nejmladší členové Obce baráčníků z Týna nad Vltavou, kteří pak předali ozdobený dožínkový věnec hospodáři. S lidovými zvyky a tradicemi dožínek přítomné seznámila rychtářka Obce baráčníků z Týna nad Vltavou. Jaroslava Fialová. Hospodáři a hospodyni pak předala poslední ozdobený snop z pole také domácí chasa.

Na malé i velké návštěvníky čekal celodenní program – historický výmlat obilí na mlátičce, kdo chtěl, mohl si vyzkoušet i vymlátit zrno cepem. Nechyběly hry a soutěže pro nejmenší, komentovaná prohlídka muzejních expozic a také minifarmy.

Velký zájem byl o tvůrčí dílny, v nichž se děti i rodiče měli možnost seznámit se zpracováním ovčí vlny, děti také malovaly oblázky, vyráběly korálkový šperk nebo si mohly odnést dřevěné vyřezávané zvířátko.

K dožínkám patří také tradiční dožínkové koláče a další dobroty. Děti se s chutí zapojily do přípravy a pak již jen čekaly, až se budou voňavé výtvory dozlatova upečené vytahovat z pece. Nechybělo ani pečené maso, brambory s tvarohem, zkrátka pokrmy, které k jihočeskému venkovu patří.

V průběhu dne byla vyhlášena také soutěž O nejhezčího polního strašáka, do níž se zapojily rodinné i školní kolektivy.

Zpestřením letos byla výstava květin. O pestrou záplavu jiřin a gladiolů se postaral pěstitel Dušan Slošiar z nedalekého Neznašova.

Jihočeské zemědělské muzeum v Netěchovicích je možné navštívit až do konce října, poslední celodenní akce se zde uskuteční v sobotu 2. listopadu a bude to tradiční jihočeská zabijačka.

Radka Velková, vedoucí muzea