„Smluvili se po facebooku přijít na patnáctou hodinu do zdejšího McDonald’s a objednat si současně cheeseburgry,“ napsal list OÖN. Podle něj se do pátku po internetu přihlásilo už 2200 zájemců, dalších 1300 mladých účast zvažovalo. Pozvánka je doprovozena výzvou: Žádný alkohol, žádné drogy, chovejme se klidně!

OÖN připomíná, že v minulých týdnech se v Německu uskutečnilo několik podobných akcí, z nichž některé se vymkly kontrole a musela zasahovat policie. „V sobotu budeme na Taubenmarktu situaci pečlivě pozorovat a případně zasáhneme, kdyby mělo dojít k porušení zákona,“ řekl v deníku mluvčí policie Alexander Niederwimmer. Připouští ale, že „flashmobs“ tohoto rozměru dosud v Linci neřešili.

McDonald’s je rozhodnut takovou masovou objednávku odmítnout z respektu před zaměstnankyněmi, které by se musely opravdu potit jen proto, aby ostatní měli zábavu, řekl ředitel filiálky Robert Hinterholzer. Na facebooku už na to reagoval jeden z účastníků s tím, že povědomost filiálky o chystané návštěvě je od ní neodradí. Jiný diskutér připouští, že akce vlastně nemá smysl, ale přesto ji shledává „tak nějak vtipnou“. Když prý bude mít čas, přijde se taky podívat. Třetí pohled na věc mají ti, kteří si myslí, že jde o reklamní gag McDonald’s.

To ale Hinterholzer rozhodně odmítá a má pro účastníky akce jiný návrh. Místo utrácení za cheeseburgry by prý mohli peníze darovat na humanitární účel, nebo uspořádat takový sraz za účelem odkoupení veškerých tiskovin kolportovaných ve městě bezdomovci.
OÖN vysvětlují, že flashmob je pojem pro krátký, zdánlivě spontánní sběh mnoha lidí na veřejném místě. Je organizován nejčastěji přes facebook, e-mailovými řetězovými dopisy či telefony. Původní myšlenka je nepolitická, většinou taková akce nemá ani žádný důvod. „Momentálně už jsou ale flashmobs i s politickým nebo ekonomickým pozadím,“ dodává list.

„Očekávaný útok se ale nedostavil,“ napsal linecký deník OÖN. „Flashmobu“ se zúčastnilo jen 47 lidí. Filiálka byla připravena zavřít, než skupina odejde, ale nebylo to třeba. „Horko zřejmě utlumilo apetit a motivaci,“ uvedl list.

Stěžoval si až u papeže

Hodiny na věži kostela v bavorském Garchingu od března odbíjely čtvrthodiny dřív, zprvu o dvě, později o tři minuty. Občanovi puntičkáři Raineru Tautenhahnovi to začalo jít na nervy a žádal na faře opravu hodin. Když nebyl vyslyšen, šel na diecézi, a zároveň také poslal mailem stížnost do Říma.
„Odpověď od Svatého stolce dosud nedostal, ale ani to není třeba – zvon zase bije přesně ve správný čas,“ napsal deník PNP. Časostroj opravila firma, která jej má na starost.

1261 sebevrahů

V Horních Rakousích si loni vzalo život 1261 lidí. 108 z nich bylo mladších 25 let, napsal deník OÖN.

K sebevraždě se rozhodují stále mladší lidé. Psychosociální záchrannou službu loni kontaktovalo 700 osob akutně ohrožených sebevražedným záměrem. Zhruba třetina byla mladších 18 let. Z nich čin dokonalo 89. Nejmladšímu bylo třináct.

Experti volají po prevenci, která by měla začínat už na národní škole tréninkem k redukování stresu. „Kromě toho by měl být podle nich hlavně dětem a mladistvým umožněn včasný přístup k terapii,“ píše list. „Čekací doba je dnes ale půlroční…“

Otestuj se, pedagogu!

Bavorské ministerstvo školství zveřejnilo na svých internetových stránkách test schopností, kde by si absolventi středních škol mohli vyzkoušet, zda se hodí pro povolání učitele. „Ministerstvo doufá, že takto získaným kritickým hodnocením své dispozice ubyde počet posluchačů pedagogických škol, kteří ze studií předčasně odcházejí,“ píše deník PNP. V dobrovolném a anonymním testu jde mimo jiné o pedagogické nadání a zvládání stresu.

PNP doplňuje, že v současnosti je především pro mladé učitele obtížné sehnat místo.

Desetina potravin je vadná

Při kontrolách hostinců, kiosků s dönerem atd. v Bavorsku našela loni potravinářská inspekce víc závad než předloni, píše PNP. „Ze 73 584 vzorků vykázalo 10,5 procenta hygienické nebo jiné nedostatky,“ uvedl deník. Rok předtím to bylo 9,9 procenta. „Bezprostřední nebezpečí pro spotřebitele ale hrozilo jen z minima těchto vzorků,“ uklidňuje PNP.