Školení pořádá Akademie věd České republiky v rámci projektu Otevřená věda. „Cílem praktických kurzů je zvýšit odbornou kvalifikaci pedagogů, a tím zkvalitnit samotný proces vzdělávání na středních školách,“ vysvětlila Anna Martinková z Akademie věd ČR.


„Dopoledne jsou vždy přednášky a odpoledne bývají praktika. Vybíráme taková témata, která odrážejí současný vývoj chemie s tím, že by to učitelům mělo pomoci v jejich praktické výuce,“ řekl odborný garant chemie Karel Nesměrák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Chemikáři se na kurzu zabývali například zjišťováním čistoty a tvrdosti vody, novými postupy izolace kovů z elektrotechnických odpadů nebo atraktivními chemickými pokusy.


Budou ale moci učitelé využít poznatky ve vyučování? „Určitě! Vybírají pro nás takové úkoly, které by se daly aplikovat a poskytnou nám k tomu návod,“ shodly se chemikářky Alena Šoulová a Ivana Knappová z pražského gymnázia Na Vítězné pláni.


„Je to pro zatraktivnění výuky, nové pokusy, určitě je budeme moci zařadit,“ dodaly učitelky a pochvalovaly možnosti zase vyzkoušet a vidět vyučování z druhé strany.


Kurzy jsou financovány z evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a částečně z rozpočtu hlavního města Prahy a pro učitele zcela zdarma.