Někteří lidé z Chvalešovic u Dřítně mohou po půl roce opět zapomenout na klidný a ničím nerušený spánek. Trápí je totiž hlasité vytí a štěkot asi tří desítek psů různých plemen a velikostí, které ve stodole u nezkolaudovaného domu na okraji obce chová padesátiletá žena.

Ona sama tvrdí, že se své početné smečky rozhodně nechce zbavovat a naopak plánuje její další rozšíření. „I kdybych jich tu měla dvě stě, tak do toho nikomu nic není. Určitě chci chov ještě rozšířit,“ reagovala ve stručnosti Lenka Dvořáková.

O problému informoval Deník už letos v únoru, kdy se v hygienicky nevyhovujících podmínkách stodoly tísnilo kolem 90 zvířat. Chovatelka tehdy byla ve vězení za řízení vozidla pod vlivem alkoholu a její partner se díky iniciativně sdružení Cibela rozhodl darovat většinu psů do náhradní péče zájemcům po celé republice.

Začátkem jara jich tak zbylo pouze kolem deseti. Od dubna, kdy se žena vrátila domů, se však Chvalešovickým potíže začínají vracet. Popisují například, že část smečky občas uteče ven a zbytečně pak rozdráždí ostatní psy ve vesnici. Někdy chovatelka také údajně své čtyřnohé miláčky zanedbává. „Odjede i na tři dny pryč a o psy se nikdo nestará. Ti pak celé dny i noci šíleně skučí hlady a my se ani nevyspíme,“ shodují se nezávisle na sobě dvě místní ženy středního věku. Jméno ale uvádět nechtějí, protože mají z majitelky strach. Často je prý podnapilá a snadno pak vyvolává vyostřené spory a konflikty.

V minulosti se jejím problematickým chováním opakované zabývali i policisté a přestupková komise v Hluboké nad Vltavou. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé však od dubna prozatím žádná další oficiální stížnost nepřibyla.

„Přesto děláme v Chvalešovicích nepravidelné kontroly a celou situaci monitorujeme,“ uvedla mluvčí Tupá. Podobně hovořil i předseda hlubocké přestupkové komise Oldřich Drtina. Ani on od dubna jakoukoliv novou stížnost od obyvatel vsi do rukou nedostal. Na prostředí, ve kterém zvířata žijí, si několikrát posvítila i inspekce Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích. Podle ředitele odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Vladimíra Rachače zde narazila například na problémy s očkovacími průkazy. Ne všichni psi je mají v pořádku. Tuto povinnost přitom ukládá majitelům zákon a za její porušení hrozí vysoká pokuta.

„U člověka tohoto typu se však nedá očekávat, že by se změnil. Všechny dosavadní poznatky jsme zaprotokovali a budeme se jim nadále věnovat. Nemáme však například možnost řešit samotné podmínky chovu, to je v kompetenci obce s rozšířenou působností,“ zmínil Rachač.

Obec si neví rady

Pokuta hrozí majitelce i tehdy, pokud bude obchodovat s narozenými štěňaty. Je sice držitelkou živnostenského oprávnění v oboru chov zvířat a jejich výcvik, ale až do června 2013 má pozastavenou živnost. Podle Zdeňky Jeřábkové z živnostenského úřadu budějovického magistrátu tu na jaře uskutečnili pracovníci odboru kontrolu, ale nepodařilo se jim prokázat, že by se chovatelka věnovala podnikatelské činnosti.

"Kontrola bylo ukončena s tím, že paní Dvořáková nepodniká a psy má pouze pro svou potřebu,“ potvrdila Jeřábková. Hlavní břímě zodpovědnosti za řešení celé situace tak zůstává na bedrech obecního úřadu v Dřítni. Podle starosty Josefa Kudrleho uvažovali zastupitelé o změně vyhlášky, ale tu se jim dosud nepodařilo prosadit. Celou záležitost prý konzultovali s právníkem a ten jim sdělil, že pravomoci obce jsou v takovém případě jen velmi omezené.

Chovatelka totiž stále není v Chvalešovicích trvale přihlášena a odmítá tak za psy platit povinné poplatky. Vyhláška o nich se jí tedy v podstatě vůbec netýká. „Obce potřebují legislativní úpravu, aby měly nějakou páku, jak takové lidi sankcionovat. Ona tady není přihlášena k trvalému pobytu a navíc žije v nezkolaudovaném domě, takže s tím nemůžeme v této chvíli nic dělat,“ posteskl si Kudrle.