V areálu u kostela v Horní Stropnici se koná v sobotu 26. a v neděli 27. října chovatelská výstava na které se mimo spolku chovatelů z Horní Stropnice podílejí spolky chovatelů z okolí, které nemají možnost uspořádat výstavu sami. "Letos se výstavě s námi podílí spolky z Trhových Svinů, Římova a Plava. V minulosti tyto spolky pořádaly výstavy sami , ale dnešní doba jaksi málo přeje lidem, kteří jsou členy v zájmových organizacích obcí, a již nemají spolky takové zázemí jako dřív. Přesto tyto spolky a nejen chovatelů, pokud dobře pracují  tak i dobře reprezentují obce kde mají své působení," řekl za organizátory výstavy Jíří Ambrož jednatel ZO ČSCH Horní Stropnice.

Návštěvníci zamířili do Horní Stropnice také ze širšího okolí. "Přijel jsem se podívat na objekt a pochválit tady organizaci, jak to pěkně vybudovali," ocenil pořadatelskou partu chovatelů Rudolf Arlet z Třeboně, bývalý dlouholetý předseda tamní chovatelské organizace. "Zbudovali tady krásný areál a pomáhají zachránit chovatelství pro jižní Čechy. Kromě Soběslavi a Strakonic není nic. My jsme byli největší organizace, ale teď jsme jen jedna z menších," doplnil Rudolf Arlet. Připojil, že třeba v Českých Budějovicích je početná organizace, ale nemá vlastní areál a je odkázána na spolupráci s výstavištěm.

"Letošní okresní výstavy se zúčastní 73 vystavovatelů, z toho je 7 mladých chovatelů. Svá zvířata zde předvedou i chovatelé  z jiných spolků mimo okres, nejvzdálenější jsou z Grešlového  Mýta a pak z Dačic a Milevska. Vystaveno je přes 210 ks králíků 32 plemen, 56 voliér holubů 48 plemen a 55 voliér vodní a hrabavé drůbeže, kde bude předvedeno 44 plemen. Novinkou letošní výstavy je ukázková expozice okrasného ptactva, kterou zde pořádá ZO ČSCH Trhové Sviny a Římov," doplnil Jiří Ambrož. Korely vystavuje chovatel okrasného ptactva Zdeněk Rendl z Čížkrajic, který je také garantem expozice okrasného ptactva, které je vystaveno v 10 voliérách a 12 klecích.

Chovatelé králíků budou soutěžit o nejlépe oceněného králíka a nejlépe oceněnou kolekci králíků.

Holubáři soutěží o putovní pohár „ Memoriál přítele Lubomíra Blafky, a v drůbeži je soutěž o nejlépe oceněnou kolekci. Nově se bude soutěžit o nejlépe oceněné holuby české staváky a o druhou nejlépe oceněnou kolekci králíků, což bude vzpomínka  na našeho dlouholetého, aktivního a zakládajícího  člena pana Jana Kocourka, který nás v letošním roce navždy opustil. Na nejlépe oceněná zvířata je připraveno 49 čestných cen, což znamená, že každé 12 vystavené zvíře  může získat čestnou cenu - pohár.

Návštěvníci mají možnost nákupu kvalitních chovných zvířat na nadcházející sezonu.  Během výstavy bude prodej krmiv a chovatelských potřeb, medoviny a oříšků.

Výstava se koná v chovatelském areálu u kostela, za budovou místní fary. Celá výstava je umístěna v krytých prostorách, takže v případě nepříznivého počasí nemusejí návštěvníci odkládat navštívení výstavy.

Výstava je otevřena pro veřejnost v sobotu od 8.00 – do 18.00 hodin a v neděli od 8.00 hodin do 13.00 hodin.

K návštěvě okresní  výstavy vás  zvou chovatelé z pořádajících ZO.