"Jednalo se o osoby ve věkové kategorii nad šedesát let,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje Jitka Luňáčková ke všem případům úmrtí. Pro starší lidi je chřipka vážným rizikem. V kombinaci s jiným onemocněním vzniká řada komplikací, které pacient nemusí zvládnout.

Zákaz návštěv
Kvůli riziku šíření virů platí v českobudějovické, táborské a jindřichohradecké nemocnici až do odvolání zákaz návštěv.

Právě to se tento týden stalo osudným třem nemocným z Českobudějovicka, jednomu z Jindřichohradecka a jednomu z Písecka.

Smutná bilance nemusí být zdaleka konečná, hygienici evidují i další případy závažného průběhu onemocnění. „U ambulantních i hospitalizovaných pacientů se podobně jako v předchozích týdnech prokázala chřipka typu A,“ doplňuje Jitka Luňáčková. 

Nemocnost v kraji
Č. Budějovice 1557 (-13 %)
Č. Krumlov 1553 (-13 %)
Tábor 1669 (-3,2 %)
Prachatice 1672 (+0,1 %),
J. Hradec 1408 (+2,0 %)
Písek 1350 (+12,8 %)
Strakonice 1299 (+19,2 %) Celkem⋌ 1509 (-3,8 %)
Zdroj: KHS. Čísla udávají počet nemocných na sto tisíc obyvatel, v závorce je změna proti předchozímu týdnu.

Celkově ovšem v Jihočeském kraji v uplynulém týdnu respiračních infekcí i chřipce podobných onemocnění ubylo. Celková nemocnost v mezitýdenním srovnání poklesla o 3,8 % na 1509 případů na sto tisíc obyvatel. Důvodem je podle ředitelky KHS Kvetoslavy Kotrbové mimo jiné i fakt, že v některých okresech mají děti prázdniny a nákaza se tak hůř šíří. 

„Kraj jako celek tedy nezasáhla naplno chřipková epidemie,“ konstatuje Kvetoslava Kotrbová. Nemocnost stoupala pouze na Strakonicku a Písecku. „Pokles jsme s výjimkou dospělých zaznamenali ve všech věkových skupinách, nejvíce ve věkové skupině školních dětí a mezi mladými lidmi,“ doplňuje šéfka KHS.

O 2,9 % poklesl za uplynulý týden i počet případů chřipce podobných onemocnění. „Nejvíce jich hlásí lékaři v kategoriích předškolních dětí a školáků. Přesto je nemocných méně než před týdnem. Chřipkových onemocnění výrazně přibylo pouze mezi dospělými a seniory,“ uvedla ke statistice Jitka Luňáčková.

Přesto i nadále kvůli riziku šíření virů platí v českobudějovické, táborské a jindřichohradecké nemocnici zákaz návštěv.