Na oblíbené zahrádkářské výstavě nechyběly ani okrasné dýně, jablka nebo jako zpestření pětice cizokrajných užovek.

Do Žumberku zamířili zahrádkáři ze širokého okolí. „Pravidelně sem jezdíme každý rok. Už začátkem září jsme si říkali, kdy to bude,“ zmínila Hana Michnerová z Vlkovic u Lišova. Dodala, že termín výstavy jim sehnala vnučka a už dlouho předem si jej zapsali do kalendáře.

„Máme toho, že už to omezujeme,“ řekl k zahrádkářským aktivitám v rodině František Michner a doplnil, že jabloní už si třeba nechal jen šest stromů, od každé odrůdy jeden. Dosud ale má například známé matčino. Letošní úrodu jablek si pěstitel pochválil. Připojil ale, že z větší části se nestačí sníst, a proto se přemění na trvanlivý calvados. „Letos jsme neměli švestku ani do knedlíků, jablek zase bylo dost,“ podotkl ještě k letošní úrodě zahrádkář.

Zpestřením letošní výstavy v Žumberku byla pětice cizokrajných užovek ve vyhřívaných teráriích. Kdo chtěl, mohl si je i pohladit. Nejdelší měřila 2,6 metru. Ač už nastupuje podzim, hadi byli docela živí. „Topí se jim,“ podotkla k tomu ve chladnějším přízemí tvrze chovatelka Marie Dudová z Trhových Svinů.

Výstava výjimečně pokračuje i v pondělí dopoledne pro objednané výpravy.