Tradiční podzimní výstavě, která patří k vrcholům návštěvnické sezóny na tvrzi nedaleko Trhových Svinů, bohužel tentokrát nepřejepočasí, ale v přízemí tvrze mezi truhlami a skříněmi lidového malovaného nábytku, nabízí expozice příjemnou oázu barev a vůní. Spolupořadatelem je Jihočeské muzeum, které spravuje žumberskou tvrz.

„Vystavovatelů je zhruba stejně jako v minulém roce,“ uvedl za organizátory František Pesinger z Trhových Svinů, z jehož zahrady uvídí návštěvníci nejen květy chryzantém, ale i originální odrůdy zeleniny, například okurka "kaštan" nebo květák, jehož hlava vypadá, jako by byla složena z piniových šišek. Zájemci najdou ve třech místnostech tvrze třeba i exponáty mnoha druhů jablek a nechybí ani nadměrečné dýně.

Pro děti bude určitě atrakcí nápaditá dekorace, která za houpacího koníka zapřáhla malý vozík. Dýňový kočí má slamák pokrytý zelnými listy, kolem něj jsou ozdobné kapusty a samozřejmě nechybí ani květy. Výstava totiž kromě chryzantém a ovoce nebo zeleniny nabízí i ukázky suché vazby a poradenskou činnost.

V jedné z bašt je možné koupit si květy a květinové dekorace i pro domácí potěchu. Na výstavu je bezbariérový vstup, otevřeno je od 9 do 16 hodin a trvá i v neděli.