Akce, na které se podílely nepolitická uskupení a skupiny jako Jízdy za svobodu, Společně jsme silnější, Manifest.cz, Zdravé fórum či Lepší zítřky České Budějovice, se zúčastnilo několik stovek lidí.

Vystoupilo i mnoho lokálních řečníků, dorazil dokonce i bývalý poslanec Lubomír Volný, který je nejvíce mediálně známý svým flákancem. Mimo jiné hovořil k davu také úředník Petr Mareš ze Včelné, který svévolně loni zrušil pobyt exministrovi Adamovi Vojtěchovi, či aktivista a předseda hnutí Manifest David Tesař.

Hlavní pořadatel Jiří Machač z Tábora uvedl, že zrušení povinného očkování považuje za špinavý trik. „Má nás to ukolébat. Pandemický zákon v podobě, v jaké ho vláda chystá, ohrožuje naši svobodu a zdraví,“ míní. Podle jeho slov si demonstrující přejí okamžité zrušení testování, nošení roušek, zákaz očkování dětí i jiné povinné formy očkování dospělých.

Sobotní shromáždění před zemědělskou školou v Táboře bylo pestré nejen na účastníky, ale i řečníky.
Pandemie je podvod, roušky, abychom drželi hubu a krok. Znělo na demonstraci

Bez práce kvůli testování

Lékaře a anesteziologa Davida Žáka z Českých Budějovic mrzí, že jeho kolegové zdravotníci jsou v některých případech napadáni. „Pracuji sedmým rokem na anesteziologicko-resuscitačním oddělení českobudějovické nemocnice a od 22. listopadu jsem kvůli povinnému testování na neplaceném volnu,“ vysvětlil.

V pátek 16. července vyrazila jízda svobody z Českých Budějovic do Včelné. Potom se průvod vydal pěšky před dům Františka Mareše.
Jezdci za svobodu podpořili úředníka ze Včelné, který zrušil bydliště Vojtěchovi

Podporuje všechny zdravotníky na všech odděleních i na covidových jednotkách. „Mám velkou úctu k jejich lékařskému umění, i přestože se náš pohled na covid-19 značně rozchází,“ dodal Žák. Lidé, kteří se starají o naše zdraví, si podle něj zaslouží toleranci a úctu. „Naši medicínu i přes všechny její nedostatky považuji za národní klenot, rád bych zmínil i důležitost vitamínu D pro naše tělo,“ podotkl.

Válka neskončila

Bývalý poslanec Lubomír Volný považuje jednu bitvu za vyhranou. „Stejně jako já jsem včera oslavil první výročí flákance, který se nestal. Tak my můžeme dnes slavit, že nebude platit vyhláška o povinném očkování. Jako dekonspirační praktik v tom vidím ústup do předem připravených pozic s tím, že ten nejhorší útok v rámci covidové krize se teprve chystá,“ předvídá.

Protestní akce se zúčastnila více než stovka lidí.
Pískem prošli odpůrci očkování a opatření. Dorazila více než stovka lidí

Naznačil však, že může jít pouze o pocit falešného vítězství. „Chtějí nás umlčet, uspat. Dávají nám pocit falešného vítězství ve válce. Byla to bitva, kterou jsme vyhráli, ale válka o naše těla a duše pokračuje,“ řekl Lubomír Volný.

Po asi dvouhodinovém programu demonstrující vybavení píšťalkami, bubínky, transparenty, ampliony a českými vlajkami vyrazili na tzv. pochod za svobodu centrem. Prošli přes Biskupskou a Lidickou ulici přes Senovážné náměstí a zpět Kanovnickou na náměstí Přemysla Otakara II. Nechyběla zastávka u Krajského úřadu, kde povykovali a vykřikovali hesla jako: „Hanba, hanba, hanba. Čechy nedáme. Kuba pryč!“

Demonstrace proti očkování v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Také v Českých Budějovicích se sešli odpůrci očkování

Na celou akci dohlížela policie, která podle mluvčí Martiny Joklové naštěstí nemusela zasahovat. „Demonstrace se uskutečnila bez narušení veřejného pořádku a jiných incidentů, policisté ve vozidlech pouze monitorovali pohyb účastníků,“ informovala.