To si myslí místní obchodníci. Proto se nyní snaží uličku oživit, plánují hned několik akcí.

„Máme pocit, že všude jinde kolem náměstí se něco děje 
a tady nic. Tak se to pokoušíme změnit," řekla majitelka knihkupectví Monika Dušková. Právě před jejím obchodem se uskuteční nejbližší akce. Ve čtvrtek 10. října tu v 15 hodin začíná Štěkavá autogramiáda.

„Měla jsem takový bláznivý nápad, že pozveme MiroslavuMoučkovou, autorku knih Pes v posteli a Pes na gauči a připravíme program pro pejsky a páníčky. Budeme tu mít misky s krmením i psí fotografku," vysvětlila Monika Dušková.

Knihy Miroslavy Moučkové se podle ní velmi dobře prodávají. Jsou totiž vtipné a srdečné. „Mám pocit, že v Budějovicích už má tu knížku každý dvakrát. A s paní Moučkovou se znám osobně a je to úžasná dáma," dodala.

Oživení Plachého ulice ale odstartovala již srpnová akce, která navíc potěšila děti v dětských domovech a seniory. Její organizátorkou byla Verica Píšová, majitelka obchodu se stolními hrami. „Moje dcera chodila tlumočit do domova pro děti cizí státní příslušnosti a díky tomu mě napadlo, že bych jim mohla něco věnovat. Navíc mi tu poměrně často zákazníci říkají, že když jim děti odrostou, hry pak už jen leží doma a nikdo je nevyužívá. Rozhodla jsem se tedy uspořádat sbírku," popsala.

Celkem se vybralo přes 200 her. Ty pak putovaly nejen dětem cizinců, ale také do domova v Boršově nad Vltavou, či Homolích. Hry pro dospělé dostali obyvatelé Centra sociálních služeb Staroměstská 
v Českých Budějovicích.

Obdarované děti na oplátku pro Plachého ulici namalovaly obrázky na téma hra. Některé z nich jsou nyní vystavené za výlohami za obchodů. „Pomohla nám výtvarnice 
z ateliéru Barevný kolo. Obrázky uspořádala tak, aby to opravdu působilo jako výstava. Na vernisáži pak vystoupili žáci ze základní umělecké školy na Piaristickém náměstí," doplnila Verica Píšová.

Mohla by být Zlatá

I ona se domnívá, že ulice 
v centru města je neprávem opomíjená a potřebovala by oživit. „Byla bych ráda, kdyby naše akce uličce pomohly. Vždyť má velký potenciál, mohlo by se jí říkat Zlatá a ne tím nelichotivým přídomkem, který má dnes," komentovala.

V hlavě navíc nosí už další nápad. Ráda by uspořádala hru pro děti, v níž by se hledal minotaurův poklad. Zapojit by se do ní mělo více obchodníků a soutěžící by tak dostávali ikonografické nápovědy v galerii, znalostní v knihkupectví a tajné klíče v zámečnictví.