Vrátit Trocnov do doby, kdy sem jezdily desetitisíce návštěvníků a místní na něj byli hrdí. Takový cíl si klade Jihočeské muzeum, které se třetím rokem stará o zdejší Památník Jana Žižky. Jedním 
z prostředků má být kompletní modernizace stávající expozice o slavném vojevůdci. První návrh by měl být hotov do dvou měsíců.

Současná výstava v památníku pochází ze 70. let minulého století. „Musí se s ní něco udělat. Je vyžilá, poznamená předchozím režimem, i když ji vytvořil tehdejší odborník, 
a pochopitelně jí chybí moderní prvky, které se dnes používají," vysvětlil ředitel Jihočeského muzea Pavel Šafr.

Badatelé po převzetí trocnovského areálu expozici alespoň částečně upravili, vyčistili a odstranili z ní nejkřiklavější připomínky komunistických vlivů. Nyní by do ní rádi dodali i interaktivní prvky. Nové zpracování má na starost jeden z největších odborníku na husitství v Čechách Petr Čornej. „Mělo by to být zaměřené hlavně na Žižku. On je záhadná postava opředená legendami a pan Čornej o něm leccos vypátral, takže to může být velmi zajímavé. Husitství pak bude tvořit jakýsi rámec," doplnil Pavel Šafr.

Podle Jiřího Petráše, vedoucího oddělení společenských věd Jihočeského muzea, by pak expozice měla také nabídnout informace o tom, jak se obraz husitství v průběhu staletí přemalovával. „Vždy sloužilo v něčí prospěch. Jinak se na husitství dívala protireformace po Bílé hoře, jinak český romantismus 
19. století, odlišný náhled přinesl profesor Pekař, jinak se na to díval Masaryk, jinak Nejedlý a komunisté v druhé polovině dvacátého století. 
A odlišný pohled máme nyní. Dnešní historikové na Žižku nahlížejí jako na velmi významného válečníka své doby, teoretika i praktika, který dokázal téměř nemožné – neozbrojené houfy ozbrojil tím, co jim bylo vlastní, tedy selským náčiním, a vtiskl jim určitou taktiku," vysvětlil.

Petr Čornej už začal výstavu připravovat. První návrh představí v srpnu nebo září. „Expozice by měla kopírovat nejnovější historické bádání 
a zpřístupnit ho lidem i na základě sbírkových předmětů, které tu máme," připomněl Jiří Petráš. Novinku chce muzeum návštěvníkům nabídnout co nejdříve. Pokud se to nepodaří hned v příštím roce, příhodným termínem bude i 600. výročí upálení mistra Jana Husa v roce 2015.

Jihočeské muzeum dostalo Památník Jana Žižky v Trocnově do správy před třemi lety. Zařídilo už revitalizaci venkovního areálu. „Dlouhá léta se o něj nikdo pořádně nestaral. Sice se tam konaly různé akce, ale nemělo to řád. My bychom se chtěli vrátit k tomu, že si lidé památník považují. Pamatuji doby, kdy tam jezdily desetitisíce návštěvníků a místní na to byli hrdí. Bude to samozřejmě zdlouhavá cesta, ale chceme Trocnov profilovat jako významné místo české historie a tradice," dodal Pavel Šafr.

V současné době je venkovní areál celoročně volně otevřený a slouží především k relaxaci. Samotný památník si lidé mohou prohlédnout od května do konce září, a to denně kromě pondělí od 9 do 
17 hodin. „S návštěvností jsme docela spokojení. Lidé tam zase začínají chodit. Na červencové státní svátky jsme teď  měli speciální program a zájem byl. Areál má navíc výhodu v tom, že nabízí skutečně nádherný kus přírody. Především lidé, kteří přijedou z jiných krajů, ji vždy obdivují," komentoval Pavel Šafr.

Trocnov leží osmnáct kilometrů od Českých Budějovic. Areál u památníku zabírá více než jedenáct hektarů. Jeho součástí jsou lesy, louky, základy statku, ze kterého údajně Jan Žižka pocházel, pamětní kámen v místě původního dubu, kde se vojevůdce podle pověsti narodil, a samotný památník se sochou.