Lidé v Chvalešovicích u Dřítně si mohou konečně oddechnout. Přes dva roky je trápila početná smečka psů, kterou tu chovala 50letá žena, jež si momentálně odpykává trest odnětí svobody ve vězení (o případu informoval Deník 14. února).

Původně zde bylo víc než 90 zvířat, dnes už je jich jen něco málo přes 10. Hlavní zásluhu má na tom občanské sdružení Cibela, které zbývající psy odvezlo a umístilo do náhradní péče.

„Chtěl bych tímto poděkovat slečně Pohorské, která tady odvedla největší kus práce. Teď už tu máme jen jedenáct jorkšíráčků na dožití a jednoho kříženečka, kterého ještě chceme umístit do náhradní péče,“ pochvaluje si manžel odsouzené ženy Jaroslav Filakovský.

Podle sousedů je nejdůležitější, že zmizely dvě dogy cane corso, které neměly naprosto žádný výcvik a několikrát napadly i lidi ve vsi. „Odvezli je zrovna včera. Teď tu zbývá jen několik málo menších psů, kteří už takové ohrožení nepředstavují,“ raduje se sousedka Jitka Matoušková.

Do dnešního dne odvezla Cibela z Chvalešovic celkem 84 psů. Drtivá většina z nich má už nové majitele, k umístění do náhradní péče jich zbývá asi 27. „Největší problém byl s těmi dvěma dogami, které nikdo nechtěl. Nakonec si pro ně přijel původní majitel a odvezl si je zpátky na Vysočinu,“ shrnuje Martina Pohorská, členka sdružení Cibela.

Jedním z problémů, se kterými se muselo sdružení vypořádat, bylo to, že většina psů neměla v pořádku očkovací průkazy. Nebylo tak možné zjistit, zda jsou naočkováni proti vzteklině. Tuto povinnost přitom ukládá majitelům zákon. Za nedodržení hrozí sankce až 1000 korun za jedno zvíře. V případě Chvalešovic by se pokuta vyšplhala až na desítky tisíc korun. „Vůbec nebylo poznat, co k čemu patří. Zvířata byla naočkována až na konci, ale do té doby byla v pořádku tak maximálně třetina psů,“ popisuje Martina Pohorská.

Rozhodující slovo měla v celé kauze Krajská veterinární správa v Českých Budějovicích (dále jen KVS). Při opakovaných kontrolách potvrdila, že psi žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách, o jejich týrání se však údajně nejednalo. Měli totiž zajištěný dostatek jídla i pití. „Týrání zvířat není tak jednoduché prokázat. Na chyby v chovu jsme však upozorňovali od samého počátku. Ten psinec byl postavený načerno a nebyl zkolaudován, takže ty podmínky neodpovídaly. Jde o to, že pokud máme zakročit proti takovýmto majitelům, tak je to vždycky problém,“ vysvětluje ředitel KVS František Kouba.

Podle něj se snažili veterináři dotáhnout celou záležitost do zdárného konce. Vzhledem k tomu, že je majitelka zavřená, to však nebylo jednoduché. „Musíme například prokázat, komu ti psi ve skutečnosti patří. V tomto případě to byla dost velká potíž,“ doplňuje ředitel Kouba.

Do celého případu vstoupil i odbor životního prostředí budějovického magistrátu, ačkoliv jeho pravomoci jsou v takových situacích jen velmi omezené. „Pokud dostaneme podnět od veterinární správy, tak můžeme psy odebírat nebo pokutovat jejich majitele. V tomto případě se tak však nestalo. Snažili jsme se tedy alespoň pomoci Cibele. Napsali jsme na všechny okolní úřady i policejní oddělení a teď to dáváme postupně dohromady,“ vysvětluje pracovnice odboru Martina Růžičková.

Podle zákona mají obce možnost stanovit ve vyhlášce například to, že všechny psy musí majitelé nechat očipovat. Obecní úřad v Dřítni této možnosti do budoucna nejspíš využije. „Připravujeme změnu vyhlášky tak, aby už k podobné situaci dojít nemohlo,“ nastínil starosta Josef Kudrle.