Klub mladých v Borovanech není ani zdaleka jen partou adolescentů, kteří hledají rozumné využití volného času. Jak ale říká vedoucí klubu Tomáš Šnorek, právě  tahle myšlenka u vzniku spolku před lety stála. „Bylo to v zimě toku 2004, s kamarády jsme chodili po Borovanech a venku nás to nebavilo. A říkali jsme si, že by bylo fajn mít vlastní klubovnu," líčí zakladatel a iniciátor řady počinů Klubu mladých.

S tímto nápadem a pověstí mladíka, který se nezdráhá pomoci při akcích města, se vydal tehdy sedmnáctiletý student za borovanským starostou Stanislavem Malíkem.

„Ten náš návrh přinesl na jednání rady města a nakonec nám, i když nebylo jasné, jak dlouho nám nadšení vydrží, vyšli vstříc," pochvaluje si Tomáš Šnorek spolupráci s radnicí. Ta partě poskytla nepotřebný objekt, místní zase vyřazeným nábytkem pomohli    s vybavením a borovanští kluci a děvčata  tak nastartovali aktivity s vlastním zázemím.

To slouží dodnes a vesměs následovníci někdejších zakladatelů se tu scházejí každý den. Celkem je nás dvacet šest, lidí ve věku mezi dvanácti a devatenácti lety, průměrná denní návštěvnost klubu se pohybuje okolo devatenácti. Celkem ale klubem prošly stovky mladých, a ti starší na to rádi vzpomínají, dodnes přijdou pozdravit, dáme si společně kafe," cení si na kamarádech Tomáš Šnorek.

Hry a zábava v klubovně ale podle něj zdaleka není tím nejdůležitějším, co členy klubu do party táhne. „Stolní hry, internet nebo kulečník přichází na řadu, když je špatné počasí.  Většinu času ale věnujeme různým výletům, exkurzím, v létě se jezdíme koupat, grilujeme. Hodně se také věnujeme přípravě akcí, které buď celé pořádáme, nebo při nich aspoň pomáháme," zdůrazňuje.

46 mladých lidí se zúčastnilo nedávné exkurze v rakouském Linci a Mauthausenu.

Přijedete-li tak například tuto sobotu do Borovan na slavnosti minipivovarů a potkáte se tu u vstupu či kdekoli jinde s mladými pořadateli, pravděpodobně jste narazili na jednoho z členů Klubu mladých. Podobné je to při Borůvkobraní, cyklistické Jíždě pro Růži, tříkrálové sbírce a dalších akcích ve městě. „Hrajeme třeba v živém betlému," vybírá vedoucí klubu další z proslulých akcí.

A v mnoha případech spolek v čele s Tomášem Šnorkem už léta celé dění i diriguje. „Snažíme se cílit na širokou veřejnost. Vedle akcí pro děti jsme například pořádali v pečovatelském domě u příležitosti MDŽ koncert, babičkám jsme vyrobili i dárečky.  Podařilo se nám zorganizovat také charitativní koncert na pomoc tříleté handicapované holčičce, začali jsme spolupracovat se sdružením Prevent a  chystáme veřejné přednášky o drogové problematice," vybírá z pestré palety akcí, které mladí během roku stihnou.

Tou nejoblíbenější ze všech je podle Tomáše Šnorka ale podzimní strašidelná cesta zámeckým parkem určená především pro děti. „U toho se může mládež pořádně vyřádit," směje se. O tom, že si užívají nejen pořadatelé, ale svědčí i rostoucí návštěvnost. „Naposledy jsme během dvou hodin napočítali devět set návštěvníků. A to už znamená i spoustu starostí, hlavně o jejich bezpečnost," dodává.

Ještě předtím, než si v listopadu borovanská mládež zase zahraje na bubáky, čeká ji ale spousta jiných kratochvílí i starostí. Už teď se všichni těší na reprízu loňského volejbalového turnaje v Rakousku, ale také mají plnou hlavu příprav na mezinárodní fotbalový turnaj spojený s rockovým festivalem, který hostí Borovany pod taktovkou Klubu mladých 21. června.