Městu cyklisté udělovali známku na stupnici od jedné do šesti, čím nižší bylo výsledné číslo, tím lepší hodnocení. Budějovice skončily desáté se známkou 3,26. Hodnocených bylo celkem 16 měst.

Respondenti odpovídali na 37 otázek z různých oblastí, nejhůře budějovičtí hodnotili bezpečnost cyklistů, nejvíce spokojení jsou naopak se stavem cyklodopravy obecně. V Českých Budějovicích se do ankety zapojilo 67 respondentů.

Lukáše Bajta ze sdružení Cyklo Budějovice výsledky nepřekvapily. „Je škoda, že se nezúčastnilo více lidí, ale i těch sedmdesát názorů má nějakou váhu. Známka pro Budějovice není vůbec pozitivní. Na druhou stranu nejlépe hodnocená města na tom nebyla o moc lépe, nejlepší známka byla 2,75," vysvětlil.

Jan Laluch jezdí po městě na kole pravidelně. „Budějovice jsou pro cyklisty poměrně bezpečné město, do nebezpečných situací se cyklisté dostávají spíš vlastní vinou. Uvítal bych ale více cyklostezek nebo jízdních pruhů pro cyklisty," řekl.

Nejlépe se podle ankety jezdí na kole lidem v Hradci Králové, nejhůře naopak dopadlo Ústí nad Labem.

CyklobarometrAnketa zjišťovala spokojenost cyklistů v českých městech. V on-line dotazníku odpovědělo 1300 respondentů ze šestnácti měst, na stupnici od jedné do šesti hodnotili například bezpečnost, stav infrastruktury nebo komfort na cyklostezkách.

Budějovice jízdě na kole nepřejí

Českobudějovičtí jsou dlouhodobě nespokojení s počtem cyklostezek i bezpečných stojanů na kola. „Nějakou snahu ze strany města pozoruju, ale je třeba přidat. Mně už kvůli nekvalitním stojanům ukradli dvě kola," řekl cyklista Michal Študlar.

Jak uvedl Lukáš Bajt ze sdružení Cyklo Budějovice, město plánuje vybudovat pět nových míst s bezpečnými stojany. „Typově půjde buď o ty, které jsou před divadlem, nebo u vlakového nádraží, oba typy schválili památkáři. Nicméně pro výraznější změnu k lepšímu se musí budovat desítky stojanů ročně," uznal. Už v létě by si mohli cyklisté dopumpovat svá kola na Sokolském ostrově, kde bude první cyklo pumpa.

Radní v současnosti připřipravují pouze dílčí projekty cyklostezek nebo krátký úsek v Průmyslové ulici. „Celkový stav tyto kroky bohužel nezmění. Chybí projekty na souvislé cesty, například napojení sídliště Máj na centrum," dodal Lukáš Bajt.

PAVLA VOLFOVÁ

Budějovice jízdě na kole nepřejíZdroj: Deník