Co si představit pod názvem „Budějovický vývar"?
Jde o akci, na které se veřejnosti představí čtyři projekty. Člověk, který vymyslí daný projekt, bude muset přijít před publikum, projekt představit a také jej obhájit. Akce má za cíl podpořit občanskou aktivitu a angažovanost v Českých Budějovicích. Cílená je hlavně na mladé lidi, studenty, aby v sobě probudili aktivitu a začali něco dělat.

Kdo bude projekty vybírat?
Projekty vybereme my. Ještě jsme se domluvily s lidmi ze Slávie, kteří nám poskytli prostor, že podrobnosti teprve doladíme. Podmínkou je, že projekty musejí nějak souviset s Budějovicemi, ať už jde o kulturu, nebo nějaký veřejný prostor. Jde o to, vylepšit nějak místo, kde žijeme.

Budějovický vývar Jedná se o akci, která si klade za cíl podpořit všechny kreativní lidi a jejich nápady. Šanci přihlásit se a svým nápadem trochu oživit České Budějovice mají skupiny i jednotlivci do 7. května. Čtyři z nich pak svůj projekt představí 13. května od 20 hodin před publikem v českobudějovického Café Klubu Slávie. Vítěz si jako výhru odnese veškerý výtěžek ze vstupného.

Od koho získá vítězný projekt peníze?
Projekt, který vyhraje, získá na realizaci svého projektu peníze ze vstupného. Kolik peněz vítěz dostane, závisí na tom, kolik lidí do Slávie přijde. Jako vstupné jsme zvolili baťovských 99 korun. Člověk může dát kolik chce, ale minimum je těch 99 korun.

Co je třeba udělat, aby se člověk mohl do této akce zapojit?
Zájemci pošlou klasicky mail na adresu budejovickyvyvar@email.cz. Zatím ten projekt nemusí mít žádnou formu, jen napíší, že se chtějí přihlásit. My jim v závislosti na tom pošleme dotazník, kde už je pár konkrétnějších otázek. To abychom blíže věděly, o jaký projekt se jedná.

Kdy celá akce vyvrcholí?
V současné době se ještě stále přihlašují jednotlivé projekty, a to až do 7. května. Z nich se pak čtyři vyberou a 13. května je jejich tvůrci představí ve Slávii. Každý bude mít na prezentaci asi tak deset minut.

Kolik projektů je zatím přihlášených?
Pět.

Mají Budějčáci potenciál?
Určitě v Budějčácích nějaký potenciál je. Všechny projekty jsou zajímavé. S jedním nápadem přišli třeba pořadatelé majálesu, máme tam ale také projekt od lidí, kteří už v Budějovicích nějaké akce pořádali. Se svými nápady se ale do akce zapojily i neznámé tváře.

Proč dostala akce název vývar?
Název vývar má svůj význam. V průběhu večera se totiž bude podávat polévka, kterou si člověk zaplacením vstupného koupí. Polévky budou snad tři. A pak si také říkáme, že si vyvaříme to nejlepší z večera.

Které kulturní akce máte rády vy?
Majáles rozhodně. Ten jsme milovaly od té doby, co jsme nastoupily na střední školu. Hodně se nám také líbil Odpad fest. To byla výborná akce. Festival se vždycky konal v tuhle dobu. Městem šel průvod a sbíraly se odpadky, končilo to u kolejí, kde hrály kapely. Letos se ale nekoná.
Je to paradox, protože to byla skvělá akce, která měla za cíl vyčistit město. Jenže nejsou peníze na kapely, a tak celá akce skončila. To je smutné.

KLÁRA SKÁLOVÁ