V příštím roce chce budějovická radnice zahájit další pokus o stavbu nového sportovního stánku na místě současné haly ve Stromovce. Podle náměstka primátora Františka Konečného se ale napřed mírně upraví parametry připraveného projektu, na který už je vydáno stavební povolení.

Svůj charakter mají například změnit některé pohledové betony, částečně jiné budou obklady a sklo místy vystřídá ve stěnách jiný materiál. „Sklo je drahé,“ vysvětluje smysl chystaných úprav František Konečný. Radnice chce totiž co nejvíce ušetřit. V minulém výběrovém řízení měla připraveno na akci přes 300 milionů korun, ale nejlevnější nabídka stavební firmy zněla na bezmála 500 milionů korun. Proto byla nakonec veřejná soutěž zrušena a bude se příští rok vypisovat znovu.

Projekt nového objektu, který má mít dvě palubovky a lepší zázemí pro diváky, daroval městu volejbalový klub. Stavba nové haly se připravuje už několik let. Většina zastupitelů stavbu nového objektu podporuje, například klub pirátů a zelených by ale považoval za vhodnější, aby se současná hala, která má být zdemolována, pouze zrekonstruovala a nová stavěla jinde ve městě. Kritické výhrady má projektu a jeho přípravám třeba i ODS.

K projektu haly se ještě nyní budou podle náměstka primátora Petra Holického připravovat některé podklady, například se musí určit, jestli případné přidělení peněz z grantu ministerstva školství by se bralo jako dotace, nebo ne. I takové informace je totiž nutné ve výběrovém řízení zohlednit.

„První termín, kdy by bylo možné stavbu zahajovat, je 3. červen,“ říká k Petr Holický k plánům radnice. V tom smyslu už také byly vyrozuměny sportovní kluby, které využívají současnou halu ve Stromovce.

Projekt nové haly v budějovické Stromovce, kterou chce začít letos v létě stavět radnice, nepočítá s atletickým koridorem. Ten je sice součástí nynějšího sportovního stánku, ale po jeho demolici už mají atleti najít útočiště jinde. Podle náměstka primátora Petra Holického se chystá stavba atletického koridoru v areálu ZŠ Oskara Nedbala.

„V lednu 2019 bychom chtěli přijímat nabídky ve výběrovém řízení, v únoru schválit výsledek a v březnu podepsat smlouvu se zhotovitelem,“ říká Petr Holický a dodává, že před zahájením zimní sezony 2019/2020 by objekt měl být k nastěhování. Jednolodní hala bude mít čtyři dráhy a umožní trénovat i skok do výšky a do dálky. Součástí změn v areálu školy na okraji sídlišť Šumava a Máj bude i nové venkovní víceúčelové hřiště o rozměrech 45 x 24 metrů.

Atletický koridor byl jedním z velkých problémů, které se řešily při přípravách stavby nové haly. Neexistovala za něj náhrada při chystaném zbourání současné haly a provizorně se například uvažovalo i o tom, že by sportovci vzali zavděk nafukovací halou fotbalistů v Mladém, kde by se udělaly drobné úpravy.

Velká investiční akce totiž měla začít už letos v létě, kluby dostaly výpovědi z haly a radnice zahájila výběrové řízení na demolici současného objektu ve Stromovce a stavbu nového. Jenže výběrové řízení ztroskotalo na tom, že firmy ve výběrovém řízení překročily plánovanou cenu skoro o dvě třetiny.

Teď se očekává, že by hala měla stát 600 – 700 milionů korun (původně to byla asi polovina), a v rozpočtu města je pro příští rok připraveno přibližně 200 milionů.

Nové výběrové řízení by mohly České Budějovice zahájit v lednu. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.