Jihočeský architekt Tomáš Veselý s ateliérem ARCHBAU zvítězil s návrhem na interiér restaurace českého pavilonu na EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Spolu se svými kolegy se před několika dny do Šanghaje vypravil, aby si vychutnal nejen restauraci vybudovanou podle jejich návrhu, ale i další pavilony a atmosféru Všeobecné světové výstavy.

Inspirující emiráty

„Zážitků je moc a moc,“ ozval se elektronickou poštou exkluzivně jihočeským Deníkům Tomáš Veselý po 17. květnu, kdy se v Šanghaji konal Český den.

„Šanghaj je opravdu velká, ale čekal jsem větší dopravní chaos. Mají zde bezvadnou infrastrukturu, přes deset linií metra, které je cenově levnější než u nás.“

Tomáš Veselý pokračuje, že také automobilová doprava je v klidu. „Sice se jezdí bez pravidel, ale neviděl jsem žádnou nehodu, agresivitu řidičů nebo zácpu, jako je třeba v Praze nebo v Českých Budějovicích,“ pokračuje s nadhledem.

„Nikdo neumí jinou řeč než čínštinu, o to je to vtipnější. Někdy se mi zdá, že zrovna skončil koncert Madonny, U2 a fotbal Realu Madrid s Interem Milán a všichni lidi jsou najednou kolem tebe. Číňané jsou hodně milí a snaživí,“ pochvaluje hostitele.

„Na Expu jsem prošel kromě našeho pavilonu i plno ostatních. Zajímaly mě především pavilony, které byly zajímavé architektonicky i z vnějšku. K nim patří pavilony Spojených arabských emirátů, Anglie, Německa nebo Švýcarska. Expozice jsou pěkné, ale nic překvapivého. Spíš jsem si všímal způsobu prezentování – to abychom byli připraveni na příští Expo v italském Miláně. Chtěli bychom se totiž zúčastnit soutěže na český pavilon,“ prozrazuje Tomáš Veselý architektonické plány ateliéru ARCHBAU.

Čínské lahůdky

„Český pavilon je proti ostatním určitě úspěšný. Máme průchozí expozici, takže nejsou nikde fronty a Číňané jsou děsně zvědaví. Tak zvědavé lidi jsem nikdy neviděl,“ usmívá se Tomáš Veselý.

„Snažím se co nejvíc vidět. Každý večer jiná restaurace, u mnohých jídel ani nevíš, jestli se to dá jíst a jak se to má jíst. Pak také chodíme do hudebních klubů a to je zase paráda,“ pokračuje Tomáš Veselý, pro kterého nekončí návštěva Číny jen na výstavě.

„Mířím do města, kde je terakotová armáda, pak do Pekingu a pojedeme i na Velkou čínskou zeď,“ vypočítává turisticky zajímavé čínské lahůdky.

„A málem bych zapomněl na zdejší zahrady. Je neuvěřitelné, jaký zde mají lidé cit pro kompozice,“ dodává jihočeský architekt Tomáš Veselý, toho času na zkušené v Číně.

EXPO 2010

Světová výstava EXPO 2010 Šanghaj:
1. 5. - 31. 10.
Předpokládaný počet návštěvníků:
rekordních 70 milionů, denní návštěvnost v českém pavilonu je průměrně 30 000 osob
Provozní doba výstaviště: 9.00 – 24.00 hodin
Hlavním tématem vyhlášeným organizátory je:
Better City - Better Life (Lepší město - lepší život)
– Téma národní účasti České republiky: Plody civilizace
Zdroj: www.czexpo.com