„U standardních bytů je nové nájemné na rok 2008 vypočítáno na 31,42 korun za metr čtvereční,“ uvedl ředitel Správy domů Ladislav Volf s tím, že u této kategorie činže podraží oproti letošku o třicet procent. Nejvyšší nárůst čeká ale městské byty čtvrté kategorie, kde ceny stoupnou o 57,9 procent na 19,23 Kč/m².


Za standardní byt o velikosti 70 m² tak například jeho obyvatel zaplatí od ledna 2 200 Kč měsíčně, což je nárůst o více než pět set korun.
„Já platím dva tisíce jen za jeden malý pokoj, a to v něm bydlíme dvě,“ rozhořčuje se nad výší nájemného vysokoškolská studentka Lucie Vránová, která bydlí v Českých Budějovicích v panelákovém bytu společně s dalšími třemi studentkami.

Za tržní nájemné platíme také více

„Tržní nájem se s regulovaným vůbec nedá srovnávat. My dáváme za byt majiteli celkem osm tisíc včetně energií, za tu cenu bychom měli skoro čtyři regulované byty,“ vypočítává vysokoškolačka.


Také krajské město disponuje byty, v nichž noví obyvatelé platí již tržní nájemné. „Na náměstí a na Lannově třídě jsou to byty, které jsou přidělovány soutěží, ceny se tam pohybují kolem 100 až 120 Kč za m²,“ uvedl Volf.


Regulované nájemné dohání tržní ceny opravdu jen hlemýždím tempem. Navíc tržní nájmy během roku také mírně povyrostly. „Zvýšení odhaduji na pět set až tisíc korun za byt. Záleží ale hlavně na lokalitě a typu bytu,“ řekla Deníku Petra Hanusová z realitní kanceláře Českobudějovický Zvonek.


V panelových domech platí českobudějovičtí obyvatelé za garsonky zhruba kolem pěti tisíc včetně poplatků, byty 1+1 se pohybují mezi 6 500 a 7 000 Kč, dvou– a třípokojové byty vycházejí na 7 500 Kč a více. Ceny za luxusní bydlení v centru se ale šplhají i vysoko nad deset tisíc měsíčně.


„Nájmy rostou, ale má to své meze,“ řekl Deníku Vlastmil Mertl z RK Žáček. Ceny nájmů se podle něj drží výše hypoték. „Když bude nájem za deset tisíc a hypotéka za osm tisíc měsíčně, většina lidí si radši pořídí vlastní bydlení,“ upřesnil.


„S větší dostupností hypoték se zvýšil zájem o koupi,“ potvrzuje Petra Hanusová. Procento lidí, kteří si byty kupují a kteří si raději hledají nájem, se ale zatím nikterak výrazně nemění.