Budějovice jsou pro Bernes klasickou štací. „Jezdívali jsme pravidelně, ale je pravda, že v posledních letech jsme byli hlavně po Moravě," přiznává Ludvík Berousek s tím, že při plánování zastávek je nutné brát ohled na pronájem prostor. „Abychom třeba nepřijeli čtrnáct dní po konkurenci nebo třeba v létě, kdy je horko a jsou dovolené," vysvětluje nositel nejznámějšího cirkusového jména.

České Budějovice jsou v plánu vždy na přelomu března dubna nebo v období října a listopadu. Cirkus je na cestách osm měsíců v roce, pauzu si dá jen od prosince do února a také v srpnu. „Plán si vytváříme na celý rok dopředu, podle velikosti měst zvládáme i pětadvacet nebo třicet štací za sezonu," vypočítává Ludvík Berousek.

Do Budějovic přijel s více než dvouhodinovým programem a na parkovišti u výstaviště zůstane až do příští neděle. „V plánu je deset vystoupení, všechna jsou stejná," přikývne. Nová zvířata se vždy vsunou do zaběhnutých programů, nachystá se generální zkouška, která prozradí, jak dlouho zabere příprava. „Tu dobu, kdy se staví v manéži, vyplní vystoupením třeba klaun. Divák se nesmí nudit," zdůrazňuje Ludvík Berousek s tím, že součástí představení je i interakce s publikem, především těmi nejmenšími.

Cirkus Bernes zajišťuje dohromady přibližně třicet lidí, polovina z nich jsou účinkující, zbytek se podílí na přípravách a servisu. Osm míst z celé třicítky zaplní početný klan Berousků. „Jedna věc je důvěra, druhá je kvalita. Každý Berousek znamená kvalitu v manéži. Proto je a vždycky bude zařazená v programu," chválí si Ludvík Berousek, sám bývalý mistr v přízemní akrobacii.

Prvotřídní servis vyžadují i zvířata, která jsou hlavním lákadlem cirkusu. „Každé zvíře potřebuje péči. Nejméně náročný je velbloud, to je zvíře, které se stará samo o sebe. Největší starosti jsou s koňmi," přibližuje Ludvík Berousek. Koně musí být vždy jako ze škatulky a vyčištění. „Náročný je i jejich stravovací režim," uzavírá s úsměvem Ludvík Berousek.