V úterý zrovna „padl“ los na zařízení na Hosíně.


„Tento dvoukomorový vodojem zásobuje obyvatele Kněžských Dvorů a Pražského předměstí. Čistit se bude vždy jen jedna komora a postup se pak za několik dní zopakuje,“ řekla včera při čistění jedné komory vodojemu tisková mluvčí 1. JVS Jitka Kramářová. „Z druhé komory budeme nyní dodávat vodu do určených lokalit,“ doplnila Kramářová.

Dlouhý odtok

Výška hladiny v jedné komoře, která pojme dva tisíce metrů krychlových vody, dosahuje pěti metrů. Než se všechna voda před samotným čistěním vypustí, trvá to zhruba osm hodin. Pitná voda tak odtéká do spotřebiště.


„Dno a stěny čistíme tlakovou vodou, abychom odstranili případné usazeniny. Samotný procest trvá přibližně celý den, pak se komora začne opět napouštět a zásobovat obyvatele města,“ poodhalil postup prací ředitel vodohospodářské společnosti Lubor Tomanec.

Další na řadě

Do konce letošního roku plánuje 1. JVS ještě takto vyčistit vodojemy v Dubičném a ve Starých Hodějovicích.


Jihočeská metropole je zásobována vodou dvěma způsoby. Jedním z nich je právě nahromaděním tekutiny ve vodojemech na Hosíně, Dubičném a ve Starých Hodějovicích. Druhý způsob pak využívá zásobování ze šachet Litvínovická a Švábův Hrádek.


„Zde nevyužíváme akumulaci vody jako ve vodojemech, ale voda jde pouze přes redukční ventily přímo do sítě. Všechny tyto nátoky jsou propojeny tak, že v případě poruch je možné systémy kombinovat a minimalizovat tak v Českých Budějovicích problémy v dodávkách pitné vody,“ upřesnil Tomanec.