Zbrusu novou čistírnou odpadních vod se pyšní město Hluboká. Nachází se v Zámostí a její stavba vyšla na bezmála 42 milionů korun. Na financování se významně podílelo ministerstvo zemědělství, které poskytlo dotaci téměř 16 milionů korun a Jihočeský kraj, jenž přispěl více než čtyřmi miliony. Zbytek uhradilo město ze svého rozpočtu a také díky zvýhodněnému úvěru ve výši 17,6 milionu korun.

„Byla to jedna z nejvýznamnějších investičních akcí, která je srovnatelná s cyklostezkou do Purkarce. Je to nutnost, která odpovídá i nejpřísnějším standardům Evropské unie. Jedná se o další infrastrukturu, jež umožní městu a hlavně Zámostí další rozvoj podle územního plánu,“ vysvětlil starosta Tomáš Jirsa. Zařízení bude mít řízený provoz a kromě samotného čištění vody se v něm budou lisovat i kaly ze zbývajících městských jímek. Takto slisované balíky se dají v budoucnu využít třeba jako základ pro komposty. „Odpadní vody ze Zámostí natékají do objektu jednotnou gravitační kanalizací. Dostane se k takzvanému lapáku štěrku, kde se zachytávají větší nečistoty, jako je štěrk nebo kamení. Hrubé čistění zajišťují automatická česla,“ popsal první krok celého procesu technolog Petr Bolha ze společnosti ČEVAK.

Na chod celého zařízení bude dohlížet pouze jediný zaměstnanec, a to Zdeněk Pešl. Stráví tu vždy sedm hodin denně, o víkendech by ho snad měl zastupovat jeden důchodce. „Nejprve musím všechno obejít a zjistit, zda to klape. Pak se berou vzorky a musí se čistit česla, která se drhnou koštětem a oplachují vodou,“ poodhalil Pešl s úsměvem některé ze svých povinností. Dodal, že nejvíc práce tu bylo před několika dny, to se prý vůbec nezastavil. „Pořád pršelo, tak jsem musel neustále zametat. Jak je všechno ještě čerstvé a nenarostla tráva, tak se pořád splachuje hlína na chodníčky a tak,“ smál se Zdeněk Pešl.

Provozovatelem čistírny bude společnost ČEVAK. Včerejšího slavnostního otevření se proto zúčastnil i její generální ředitel Jiří Heřman. „Máme tady novou hračku a věřím, že se nám s ní bude hrát dobře. Po zběžné prohlídce se domnívám, že je to postavené docela pečlivě,“ zmínil mimo jiné Heřman ve svém projevu.

Hlubočtí si slibují od čističky hlavně to, že umožní další výstavbu v Zámostí. Má totiž dvojnásobnou kapacitu proti současnému počtu obyvatel. Doufají proto, že vydrží v provozu nejméně dvě desetiletí.

Toto zařízení však není jedinou důležitou stavbou, kterou město v současné době dokončilo či dokončuje. Finišuje tu například i zateplování zdravotního střediska, které si vyžádalo celkem 4,3 milionu korun. „Spolu se zateplením byla otevřena nově zrekonstruovaná lékárna, a tak nabídneme občanům i lékařům vyšší standard,“ pochlubil se starosta Tomáš Jirsa a dodal, že také tato investiční akce byla nezbytná.

Budova totiž pochází z počátku 80. let minulého století – místní ji tehdy postavili v rámci takzvané akce Z. Měla proto velmi nedostatečnou tepelnou izolaci. „Ve zdravotním středisku nyní pracuje šest lékařů, je tam lékárna a dva byty. Jeden z nich o velikosti 4+1 se nám teď bude uvolňovat, a proto ho budeme nabízet k pronájmu,“ dodal Jirsa. Na konec června se chystá i kolaudace nového víceúčelového domu Podzámčí, který vyrostl na místě bývalé prodejny Jednoty. Ta se vrátí do přízemí objektu, kde bude také 40 garážových stání. V patře z Masarykovy ulice bude několik obchodů a v horních patrech 39 bytů, které se nyní prodávají.

„Okolo budovy a kostela budou rovněž vysazeny nové stromy. S investorem jsme se dohodli na tom, že to budou hlohy, které jsou podél celé hlavní třídy,“ upřesnil starosta Jirsa. Rekonstrukce tohoto objektu začala rovněž na jaře loňského roku a celkem vyšla na víc než 100 milionů korun.