„Znám to od tchána z chalupy. Kousek za zahradou mají podmáčenou louku, kde končí trativody. Nic vábného, tahle mokřina,“ mračí se padesátiletý Petr Kaňka.
Zbavování se splašků bez pevných pravidel ale odzvonilo. Do roku 2015 se obce musí postarat o dostatečné čištění odpadních vod. Postavit čistírnu ovšem znamená i pro malé obce několikamilionové náklady a vydělat si na ně zvýšením vodného a stočného by bylo neúnosné.
S pokrytím nákladů by měla pomoci poměrně široká škála dotačních titulů. „Malé obce mají zájem odpadní vody čistit, ale z rozpočtů čistírny těžko zaplatí. Obracejí se proto na nás s žádostí o radu, o jaké peníze se ucházet,“ potvrzuje z vlastní zkušenosti specialistka přes dotace společnosti VAK Jižní Čechy Marie Matoušková.
Starostové a zastupitelé si budou muset vybrat mezi několika možnými druhy čistíren. „Také v našich satelitních obcích bychom rádi vybudovali podobné čistírny, jako máme v Jílovicích,“ říká dlouholetá starostka a dnes místostarostka obce Věra Jindrová. Na mysli má čistírnu fungující na bázi stabilizačního rybníka.
Před lety, kdy se popularitě těšily aktivační čistírny, jej těžko prosazovali, dnes si ale finančně i co do údržby nenáročný systém nemohou vynachválit. „Jsme spokojeni, kanalizace s čistírnou má i tu výhodu, že u domů nemusejí být septiky a stavby jsou tak v obci levnější,“ přidává se starosta Oldřich Šírek.
Naopak otazníky vyvolávají odpadní vody v Žumberku. Tam se čistí v zemním filtru, jenž je po necelých deseti letech téměř zanesený. „Zatím funguje, ale nevím, zda by stačila kapacita další kanalizační větvi. Zvažujeme změnu technologie, ale bez dotačního titulu na to nemáme peníze,“ říká Miloš Pecháček, starosta Žáru, tím pádem i osady Žumberk.