Co se děje se vším, co lidé spláchnou do záchodu nebo vylijí do dřezu? To mohou zájemci zjistit ve středu 20. března na čistírně odpadních vod pro České Budějovicích, kde se uskuteční den otevřených dveří. „Návštěvníci projdou naučnou stezku, která popisuje proces čištění odpadní vody. Naši pracovníci prohlídku doplní odborným výkladem," uvedla mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

Českobudějovická čistírna je největší v jihočeském kraji. Míří sem odpadní voda od obyvatel krajského města, z okolních obcí i průmyslových podniků. Denně tudy proteče průměrně 35 tisíc metrů krychlových. Při dešti to ale může být i několikanásobně víc.

Čistírna se nachází daleko od centra města, leží v katastru obce Hrdějovice. Pro zájemce je proto na den otevřených dveří zajištěna i doprava tam a zpět. Autobusy pojedou 
z Mariánského náměstí v 8.00, 9.00, 11.00, 12.30 a 14.00 hodin.

Lidé navíc mohou po celý březen nahlédnout do tajů vodohospodářského podzemí. Umožňuje to výstava fotografií ve vestibulu krajského úřadu. Jsou na ní například snímky technického zázemí Samsonovy kašny nebo historického vodojemu v Písku.