Vytvoření tří čtvrtí v rámci Českých Budějovic se samosprávnými orgány nebo ustavení osadních výborů v jednotlivých částech města chce radnici navrhnout iniciativa Společně pro Budějovice. Její členové předpokládají, že takový námět předloží radnici 
v nejbližší době.

„Osadních výborů by mohlo být klidně dvanáct, lze to kombinovat se zřízením čtvrtí," říká Svatomír Mlčoch a připojuje, že jde 
o decentralizaci samosprávy. Nové čtvrti nebo osadní výbory by totiž mohly ovlivňovat konání radnice.

Nejedná se ale o rozkouskování krajského města. Podle Jaroslava Jandy ze spolku TGM Nové Vráto jde hlavně o posílení možnosti přímo jednat o problémech. „Zastupitelé, kteří jsou dnes voleni na radnici, jsou voleni za celé města. Vráto svého zastupitele nemá," míní Jaroslav Janda a připomíná, že je přitom v lokalitě dost problémů 
k řešení a uvádí příklad Hlinského krčku.

Jaroslavu Jandovi se přitom zdá, že radnice při řešení podnětů obyvatel Nového Vráta není na jejich straně, jak by očekával. Vytvoření osadních výborů by podle obyvatele Nového Vráta znamenalo lepší komunikaci radnice s místními.

Nové vedení města zatím podobný návrh neobdrželo a o podobné změně nyní neuvažuje. Podle náměstka primátora Petra Holického (ANO 2011) je ale možné, že by se pak o věci jednalo třeba v zastupitelstvu. Teď má město jednu územní komisi, členěnou na sedm částí.

Komise má postavení poradního orgánu rady města a mohou v ní působit občané nezvolení do zastupitelstva. Třeba osadní výbory by ale mohly mít větší pravomoci.

Pokud by návrh na zřízení čtvrtí či osadních výborů dorazil do zastupitelstva, nemusel by být bez šancí. Podle Miroslava Jocha (ČSSD), zastupitele a dříve náměstka primátora, jsou sice České Budějovice malé nato, aby se ještě dělily na čtvrti. Vznik osadních výborů by ale podpořil.

„Osadní výbory naše strana dlouhodobě prosazovala. Bohužel vznikla pouze územní komise," říká Miroslav Joch. Už územní komise se ale podle Miroslava Jocha osvědčila například na Máji, kde napomohla vzájemné komunikaci obyvatel. Případný vznik osadních výborů by zastupitelský klub ČSSD podle Miroslav Jocha podpořil.

Další šance pro občany, jak ovlivnit směřování města, by uvítali i zástupci spolku Domovina. Jejich úspěchem už bylo v minulosti to, že příspěvky obyvatel Budějovic se na zasedání zastupitelstva projednávají v pevném čase, vždy od 13 hodin, což je pro občany jednodušší, než čekat až na konec zastupitelstva.

„Čím více možností k veřejné diskusi, tím lépe," říká Irena Šefčíková z Domoviny a připojuje, že důležité je, aby zájem o komunikaci byl na obou stranách, jak u občanů, tak u radnice. „Musí tam být vstřícnost, to je strašně důležité," zdůrazňuje Irena Šefčíková.

Námětů pro radnici ohledně práce územních komisí či osadních výborů je ostatně více. Například Karel Pražák (VV), poslanec a člen sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic by doporučil, aby územní komise číslo jedna, která měla od centra záběr až do Nemanic, byla ve své působnosti omezena třeba po Pekárenskou ulici. Poukazuje na to, že problémy historického středu města jsou odlišné od okrajových částí krajské metropole.

Současné vedení radnice, které nastoupilo v závěru minulého roku, považuje nynější komunikaci s občany za dostatečnou. „Způsobů komunikace je celá řada, i neformálních. Myslím si, že vedení města se před občany neuzavírá a reaguje na každý podnět," říká náměstek primátora Petr Holický.

A zahájení činnosti nové územní komise pro toto volební období předpokládá koncem března.