S TOP 09, která společně s Jihočechy a KDU-ČSL uzavřela po volbách tzv. trojdohodu, by totiž ČSSD podle vyjádření Jiřího Zimoly do koalice nešla. Především prý 
s ohledem na program sociální demokracie, jímž se ČSSD vymezuje proti Nečasově a Kalouskově vládě.

„To ale neznamená, že 
s TOP 09 nebudeme jednat," zdůraznil včera Jiří Zimola. „Bavit se můžeme třeba o obsazení pozic ve výborech nebo komisích. To aby mohla 
TOP 09 plnit důstojnou opoziční roli," poznamenal.

Ke společnému jednání však sociální demokraté představitele TOP 09 ani dalších stran trojdohody zatím nepozvali.

S trojkoalicí jako celkem nejdříve ČSSD odmítala jednat s odůvodněním, že jde 
o pakt, který se jako celek ani neucházel o přízeň voličů.

Nyní jsou proto strany trojdohody připraveny absolvovat úvodní jednání s ČSSD jednotlivě.

Komunista hejtmana nezastoupí

Kdo po nedávných volbách obsadí jedenáct křesel v krajské radě? Více napoví zřejmě příští týden. Hned v pondělí se vítězní sociální demokraté krátce sejdou s komunisty, kteří od voličů získali druhý nejvyšší počet hlasů.

Jejich středeční schůzka toho o povolebním uspořádání na jihu Čech mnoho neprozradila.
Ač se členové vyjednávacích týmů obou stran shodli na mnoha programových prioritách, u otázek možných forem spolupráce na vedení kraje se začali rozcházet.

Rázné Ne! totiž komunisté řekli sociálním demokratům na jejich návrh, aby zastupitelé KSČM podporovali menšinovou vládu ČSSD. Sociální demokraté zase nekývli na požadavek KSČM obsadit komunistou křeslo prvního náměstka hejtmana. Na tento post měl zálusk právě lídr kandidátky komunistů Petr Braný.

„Na některých věcech jsme se při jednání neshodli," připustil včera Jiří Zimola, hejtman a jednička na kandidátce ČSSD. „Nyní je třeba se rozhodnout, zda má další společné jednání smysl," doplnil.

Rovněž v příštím týdnu by mohlo dojít i na jednání ČSSD se stranami takzvané trojdohody.
„S naším týmem a klubem zastupitelů však ještě zvážíme, zda s těmito stranami budeme jednat. A to především 
s ohledem na to, že jejich pondělní dohodu nevnímám jako vstřícné gesto," poznamenal Jiří Zimola.

Narážel přitom na rozhodnutí stran trojdohody, že úvodní jednání se sociálními demokraty o povolebním uspořádání absolvují zástupci tří politických uskupení samostatně. Tedy nikoliv najednou, což od voleb požadovali, avšak sociální demokraté odmítali.

Už teď je ale jasné, že i kdyby na jednání ČSSD a jednotlivých stran trojdohody došlo, nebudou sociální demokraté zástupcům TOP 09 nabízet pozice v krajské radě.

Lídr kandidátky TOP 09 Zdeněk Bezecný na postoj ČSSD vůči jeho straně reagoval spíše zdrženlivě. Především proto, že mu prý nikdo ze sociálních demokratů tento názor nesdělil osobně, ale zaznamenal ho pouze v médiích.

„Myslím, že do tohoto rozhodnutí je pan Zimola tlačen
z centra ČSSD, neboť nevůle sociálních demokratů spolupracovat s TOP 09 panuje i na celostátní úrovni," sdělil Zdeněk Bezecný. Potvrdil, že pozvánku k jednání od ČSSD zatím neobdržel, nicméně s ohledem na dohodu uzavřenou 
s dalšími stranami trojdohody je připraven se takové schůzky zúčastnit.

Je také otázkou, zda by právě s ohledem na již zmíněnou trojdohodu o vzájemné spolupráci do případné koalice 
s ČSSD šli Jihočeši 2012 a lidovci samostatně, tedy bez sociálními demokraty nechtěné TOP 09.

„Podobné úvahy jsou nyní předčasné," řekl lídr Jihočechů 2012 Luboš Průša. „Očekáváme, že zástupci ČSSD přijmou samostatně všechny strany trojdohody. A pokud jim vadí TOP 09, že nám to sdělí osobně," uzavřel Luboš Průša.

Sociální demokraté v krajských volbách získali celkem 18 mandátů v 55členném zastupitelstvu. S komunisty by dali dohromady 31 hlasů, s Jihočechy 2012 a lidovci stejný počet.