Vůně pálenky se linula na chodbě rudolfovského okrsku číslo 2 Nebylo to však tím, že by si komise zpříjemňovala čekání se skleničkami v rukou, ale proto, že volební místnost sídlí v palírně ovoce. Voliči, kterých čítá tento okrsek devět set, se postupně trousili celé včerejší odpoledne. „Je to bída, přišlo asi 45 lidí," řekl Deníku kolem páté hodiny odpoledne předseda komise Tomáš Fedur. „Zatím máme účast zhruba 5 procent a myslím, že celkově to víc než dvacet nebude," tipoval Fedur. Zapisovatelka Zuzana Vyžrálková zatím po telefonu sondovala, jak je na tom s účastí sousední volební místnost v rudolfovské škole. „My se takhle trumfujeme. Zatím vyhráváme, oni mají jen 31," vítězoslavně sdělovala zapisovatelka.

Jako 46. a 47. volič do palírny přišli manželé Böhmovi. „Nevynechali jsme zatím ani jedny volby, my jsme takoví svědomití," usmál se Jiří Böhm.

V Třitimi, nejmenším volebním okrsku Českobudějovicka, by se dali příchozí voliči spočítat na prstech jedné ruky. Po sedmé hodině večer odvolil teprve třetí obyvatel. „Minulý týden jich přišlo celkem sedm, tak snad přijdou i teď," doufá třitimská zapisovatelka Jana Bromová. Celkový počet voličů je tu 19.

Tradičně panovala v této malé vesničce nedaleko Žimutic přátelská atmosféra. Členové komise se zásobili i domácím občerstvením. „Dneska máme šátečky z listového těsta," pochlubila se Bromová.

Pouze pět voličů z devětadvaceti přišlo včera odpoledne k volbám ve třetím nejmenším volebním okrsku v regionu ve Vlkově. V seznamu je celkem 29 voličů, volební účast tak ještě před setměním přesáhla sedmnáctiprocentní hranici. Podle předsedkyně volební komise Marie Vondráškové už ale nelze počítat, že by se volební účast v obci během pátečního večera či soboty příliš zvýšila. „Ti, co chtějí volit, si to u nás většinou odbudou v pátek odpoledne, v sobotu už to bývá volnější," odhaduje z předchozích zkušeností.

Nudu členové komise zahánějí většinou četbou a luštěním křížovek. Jednou z osvědčených metod, jak se zabavit a zároveň zkrátit dobu potřebnou na sobotní sečtení odevzdaných hlasů, je pečlivá příprava na tento akt. „Všechno si předepíšeme, sečtení těch pár hlasů a zapsání údajů je pak otázkou tří, čtyř minut," prozrazuje šéfová komise, jak se Vlkovským daří být pokaždé mezi prvními sečtenými okrsky.