„Měli jsme to tam moc rádi, ale mimo jiné i kvůli rekonstrukci kulturního domu, kde se dřív pravidelně konaly burzy i oblíbené podzimní výstavy, jsme se přesunuli do Českých Budějovic na výstaviště. A je znát, že jsme víc v centru dění, že k nám mají zájemci lepší přístup. Jen naposledy nás během hodiny a půl navštívilo čtyři sta sedmdesát lidí," vysvětluje Jan Hrdý, jednatel jednatel Českého svazu chovatelů okrasného ptactva České Budějovice – Planá

Právě chovatelská setkání, která v posledním roce každou první sobotu v měsíci hostí pavilon H budějovického výstaviště, jsou pro členy spolku důležitým okamžikem.  A není to jen proto, že tu mohou prodat, koupit či vyměnit ptáky ze svých odchovů, ale mají tu také snadný přístup k řadě dalších služeb, jako je poradenství, dodavatelé krmiva či nejrůznějších chovatelských potřeb.

„Každý se také těší, že se sejde s ostatními chovateli a popovídá o všem, co jej zajímá. Samozřejmě, že se řeč z devadesáti procent točí kolem chovatelství. Každý se rád pochlubí svými úspěchy, předá ostatním svou zkušenost, řekne, kde co sehnal, případně si vzájemně poradíme," naznačuje Jan Hrdý.

Debaty chovatelů přitom často sklouznou do vysoce odborné roviny. Není divu, vždyť  odchovat mladé vzácných ptačích druhů není vůbec jednoduché. „Já se například zaměřuji na šlechtěné robustnější andulky, zatímco ty obyčejné přírodní snesou běžně kolem pěti oplodněných vajec,  u těch vzácných je to věda. Čím vzácnější druh, tím problematičtější je odchov. Už jen dostat ptáky do toku, vyprovokovat u samičky produkci vajíčka, vyžaduje zkušenosti chovatele," naznačuje Jan Hrdý jedno z často diskutovaných témat.

To je navíc právě teď velmi aktuální, chovatelům právě nastává jedno z náročnějších období. Starost o to, aby chovné páry měly optimální podmínky pro rozmnožování, se mísí s napětím, jak případná snůška dopadne. „Vajíčka opatrně, aby se samička nevylekala, kontrolujeme, pokud po několika dnech začnou tmavnout jsou oplodněná," líčí první z radostných okamžiků, které chovatelé zažívají. Ani po vylíhnutí ptáčat si ale neoddechnou, další období plné napětí skončí až ve chvíli, co se mláďatům vybarví peří a majitel zjistí, zda se mu odchov podařil podle představ.

„Každý se pak rád pochlubí," směje se Jan Hrdý, ale jedním dechem dodává, že ani výborné chovatele  se nemusí bát oslovit laici, kteří potřebují radu. „I proto se pravidelná setkání na výstavišti konají," podotýká.

Budějovický svaz chovatelů okrasného ptactva má aktuálně pětatřicet členů a rozhodně se nebrání ani  vstupu nováčků. „Právě posledně jsme přijali tři. Už nám ale nejde o masivní nábor, spíš sami oslovujeme dobré chovatele, jestli se nechtějí stát našimi členy. Vážíme si nejen jejich dobrých výsledků ale pochopitelně i ochoty pomoci s prací spolku, jen pořádání burz a výstav je organizačně náročné," vysvětluje jednatel svazu.