Deník navštívil část dopoledního programu. Nahlédněte prostřednictvím naší fotogalerie a videa. Podle pořadatelů pohádkové výstavy balonkáře Tomáše Okurka a také organizátora festivalu věnovaného čokoládě Chrise Delattre přišlo během prvních dvou dní více než čtyři tisíce návštěvníků.

Kromě ozvučených a interaktivních balonkových dekorací v druhém patře pavilonu obsadily přízemí desítky vystavovatelů Čokofestu nabízející nepřeberné množství výrobků, mimo jiné čokoládové pivo, vína, likéry, pralinky, makronky, nechyběla rolovaná zmrzlina, sušenky, čokoládový kebab, churros nebo ovoce s čokoládou či čokoládová fontána. Soutěžilo se i o zajímavé ceny.

Italské květiny z čokolády

Mezi nejzajímavější produkty patřily květiny z čokoládových bonbonů. S těmi přijela Lenka Béňová, která se již rok věnuje výhradní distribuci netradičních cukrovinek italské značky Pelino Confetti. „Jedná se o ručně vázané sladké květiny z Itálie, jsou vyhlášené zejména sicilskými mandlemi, jde o nejšťavnatější mandle na světě. Plněné jsou belgickou čokoládou,“ popsala.

Nedělní dopoledne 21. ledna na Čokofestu a velké balonkové výstavě na výstavišti v pavilonu Z v Českých Budějovicích.Nedělní dopoledne 21. ledna na Čokofestu a velké balonkové výstavě na výstavišti v pavilonu Z v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Originální výrobky mají trvanlivost dva roky, vyrábí se podle tradiční receptury už od roku 1783 a vydrží vysoké teploty. Jen se nesmí dostat do vlhkého prostředí. Navíc neobsahují žádná umělá barviva, jsou bezlepkové a vhodné pro vegany. „Italové mají na výrobu těchto nádherných dobrot celosvětový patent, nikdo jiný je nesmí vázat. Květiny objednávám přímo od nich v požadovaných barvách i provedení, většinou podle sezony. Nádherně voní po vanilce a božsky chutnají,“ zmínila Béňová.

Pro různé příležitosti i svatby

Novinkou mají být i kaktusy. Podle výhradní české distributorky z Olomouce jde o jedinečný dárek pro ženy a dívky v podobě luxusní bonboniéry vypadající jako různé druhy kvetoucích rostlin. „Lze si vybírat podle ročních období, od tulipánu přes narcisy, fialky, lilie až po růže. Zájem je úplně o všechno, lidé to neznají, je to novinka. Líbí se barevné kvítky, lesklé i ty decentní,“ naznačila s tím, že řada zákazníků si bonbónové květiny objednává pro významné příležitosti a svatby. „Drobné mandličky se používají i jako jmenovky a vývazky místo myrty. Nevěsty mohou mít i originální jedlou svatební kytici,“ podotkla Lenka Béňová.

Bonbonky si prý oblíbil i papež a objednává si je britská královská rodina. Pořídit je lze nejen na webu, Lenka Beňová je dodává i do pevných obchodů. V Českých Budějovicích jde o krámek Johanka, další zastoupení má v Jindřichově Hradci.

Nedělní dopoledne 21. ledna na Čokofestu a velké balonkové výstavě na výstavišti v pavilonu Z v Českých Budějovicích.Nedělní dopoledne 21. ledna na Čokofestu a velké balonkové výstavě na výstavišti v pavilonu Z v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Dalšími vystavovateli byli producenti medových výrobků, marmelád, zákusků, ochutnat bylo možné až do nedělní 17. hodiny i africké jídlo či burgery s čokoládou. Děti si kromě obřího maskota - Party medvěda - mohly užít tvořivé dílny.