Už jen týdny zbývají zákazníkům českobudějovické kavárny Costa Coffee, aby navštívili svůj oblíbený podnik s výhledem na Pražskou třídu. Otevřeno bude jen do konce dubna.

„V průběhu dubna se pobočka uzavře,“ potvrdila Deníku manažerka pobočky Michaela Sládková. Doplnila, že v Českých Budějovicích jde o jedinou provozovnu této značky. Zákazníkům zde kromě mnoha druhů kávy nabízejí i další nápoje nebo třeba zákusky. Nejbližší další pobočky najdeme v Brně, Plzni nebo Praze.

V Českých Budějovicích působí Costa Coffee od otevření nové části IGY, kde má v přízemí prostor s výhledem do Pražské třídy. Někteří zákazníci už o uzavření vědí a občas se ptají, jestli se pobočka jen nepřestěhuje. Podle Michaely Sládkové se zatím nenašel vhodný prostor, takže momentálně Costa Coffee pravděpodobně nebude mít na jihu Čech zastoupení.

Milovníci kávy, pozor. Starbucks v Českých Budějovicích otevírá.
Milovníci kávy, pozor. Starbucks v Českých Budějovicích otevírá

V současných prostorách by podle informací Deníku mohla do budoucna být pobočka jiného řetězce, společnosti Starbucks, která teď v březnu otevřela nové zastoupení v českobudějovickém obchodním centru Mercury.

Costa Coffee má pobočky hlavně v Praze, kde je jich přes 40, v Brně má tři a potom po jednom či dvou v řadě krajských měst. Jako novinku nabízí řetězec například levandulové espresso iced tea, což je studený nápoj, jehož složení vás dokáže probudit z jarního spánku. Podle webu řetězce jde o originální výtvor baristky Antonie Nebeské, která si pohrála se studeným zeleným čajem, espressem a levandulovým sirupem.

V Elevate připravovali otevření už před rokem, teď počítají s březnem 2024.
Na Mariánském v Budějovicích chystají kavárnu a bistro. Vařit bude pastor

Za počátek řetězce se považuje rok 1971, kdy Bruno a Sergio Costa vytvořili směs kávových zrn Mocha Italia a začali ji prodávat ve Velké Británii.

V Českých Budějovicích jsou většinou kavárny samostatnými podniky a najdeme je především v historickém centru města nebo v nákupních centrech. Vyhlášené kavárny a cukrárny ale najdeme i na předměstích nebo Týně nad Vltavou či Trhových Svinech nebo Nových Hradech. A o tom, že oblíbený podnik může působit i na nečekaném místě, svědčí třeba úspěch kavárny a pekárny v malé vesnici Maletice na Písecku.