Právě na neakceptovatelných představách o uspořádání rady města ztroskotala minulý týden koaliční jednání mezi hnutím ANO, ČSSD a KDUČSL. „Nyní jsme písemně navrhli nové uspořádání sil ve formátu 6 3 2," potvrdil lídr ČSSD Miroslav Joch. ANO by tak mělo v radě většinu, dva posty by připadly lidovcům. Odpověď na tuto nabídku sociální demokraté zatím nemají.

Snahu ČSSD nabídnout vítězům voleb nové podmínky koaliční spolupráce potvrdil i lídr hnutí ANO a kandidát na primátora Jiří Svoboda. „Takový návrh padl různými cestami i přes nejvyšší vedení," naznačil. Zároveň ale zdůraznil, že vyjednávací tým jeho strany má plnou kompetenci o podobě budoucí koalice rozhodnout samostatně. „Nelze předpokládat, že by do našich dohod někdo zasahoval," je přesvědčen.

Podle Jiřího Svobody je nyní daleko pravděpodobnější, že se na spolupráci dohodne koalice v nové sestavě ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL. Právě tyto strany spolu jednaly včera večer. „Máme chuť dotáhnout dohodu do konce a učinit tak konec spekulacím o možném návratu ČSSD do hry," tvrdí volební lídr hnutí ANO.