Podle závěrů prvních povolebních vyjednávání mělo sociálním demokratům, kteří ve volbách skončili druzí, připadnout šest míst v radě, tedy většina. Na představitele vítězného hnutí ANO by zbyla čtyři místa, včetně pozice primátora, a na lidovce místo neuvolněného radního.

Jenže potenciální koaliční partneři chtěli víc – hnutí ANO si nadiktovalo pět míst v radě s odůvodněním, že by nikdo neměl v radě města jistou většinu hlasů.

A lidovci se nespokojili 
s místem neuvolněného radního, tedy takového, který by pro město nepracoval na plný úvazek.
„Informace, které nám přednesli zástupci lidovců a hnutí ANO, jsou nové a natolik zásadní, že je musíme probrat na výkonném výboru," potvrdil Deníku volební lídr ČSSD Miroslav Joch.

Svá stanoviska si pak členové vyjednávacích týmů tří stran a hnutí vyjasní při páteční schůzce.

A jak dosavadní vyjednávání hodnotí představitelé stran, které se prozatím smiřují s opoziční rolí? Lídr kandidátky TOP 09 Slavoj Dolejš je označil za komedii. „Bavím se tím, jaké situace nastávají. Udivil mě například slib šesti míst v jedenáctičlenné radě pro ČSSD, až pak si ANO uvědomilo, že by sociální demokraté měli většinu," řekl.

Hodnotit dosavadní jednání mezi ANO 2011, sociálními demokraty a lidovci se zdráhá dosavadní primátor Juraj Thoma. „Je to výhradně na jejich vyjednávacích týmech," zdržuje se komentáře.