„Skoro osmdesát procent hlasů lze také interpretovat tak, že jsem dvacet procent nedostal, ale myslím si, že osmdesát procent je dobrý výsledek,“ komentoval volbu Zimola, který je nyní také šéfem klubu ČSSD v současném krajském zastupitelstvu. Za svou největší přednost považuje kontakt s lidmi, který má jako starosta malého města.

Na krajské konferenci vystoupil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ohledně krajských voleb očekává, že si sociální demokraté polepší. „V kraji bychom chtěli získat dvacet až dvacet pět procent hlasů. Naším největším problémem je účast našich voličů. Jen třetina našich voličů chce jít k volbám,“ uvedl Paroubek.
Současná nejsilnější strana v krajském zastupitelstvu ODS bude svou kandidátku teprve sestavovat. Její hlavní schvalování chystá na příští měsíc. Už nyní je však pravděpodobné, že svůj post bude obhajovat současný hejtman Jan Zahradník.

„Není to překvapení,“ reagoval pro Deník jihočeský hejtman na jméno lídra sociálních demokratů. „Jiřího Zimolu znám z působení v zastupitelstvu. Je to aktivní politik. Vím, že to pro ně bude velký úkol uspět ve volbách,“ připomněl Zahradník současnou slabší pozici sociální demokracie v krajském zastupitelstvu ( má pouze 7 z 55 mandátů).

„Očekávám tvrdý, ale slušný a korektní volební souboj. Politická hladina tady není tak rozbouřená jako v jiných krajích, to jsem si vždy cenil,“ podotkl k nadcházejícím volbám Zahradník.

Strejce do voleb nechtěl

V sobotu vybrala jihočeská sociální demokracie pětapadesát jmen pro krajskou kandidátku a deset náhradníků. Na prvních místech jsou regionální politici, většinou z vedení radnic.

Na zvažovanou účast mediálně známých tváří, například Vítězslava Jandáka, na čele kandidátky nedošlo. „Byla to dlouhodobá diskuse, ale od začátku to směřovalo tímto směrem,“ řekl ke složení kandidátky krajský předseda ČSSD Jaromír Novák, starosta Veselí nad Lužnicí. Sám Novák bude kandidovat na pátém místě. Jako lídra vybrali sociální demokraté Jiřího Zimolu, starostu Nové Bystřice, druhá bude milevská místostarostka Ivana Stráská. Na desátém místě se objeví poslankyně Vlasta Bohdalová.

Podobu kandidátky už ovlivňoval předem předpokládaný lídr. „Snažili jsme se vytvořit kandidátku, která osloví voliče, ne abych byl lídrem kandidátky, kde budou strejcové,“ poznamenal Zimola.

Rozhovor s lídrem ČSSD pro krajské volby přineseme v úterý.