Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská na místě mimo jiné připomněla, že je ráda, že může novou publikaci představit právě v milevském klášteře, který je nejstarším klášterem na jihu Čech. Navíc jeho architekturu přirovnala i k francouzským klášterům.

Z nové brožury má radost i představený milevského kláštera Mikuláš Selvek. "Jsem rád, že vyšla právě teď, když si připomínáme 30 let od sametové revoluce, od pádu totalitního režimu, který dal nejen tomuto, ale i dalším klášterům hodně zabrat. Je dobře, že si to připomínáme," uvedl Mikuláš Selvek. Zároveň také připomněl letošní 30. výročí svatořečení Anežky České.

Podle něj je dobře, že kniha bude lidem ukazovat kulturu a architekturu. Uvedl také, že se klášteru v posledních letech zvyšuje návštěvnost turistů i poutníků. Pochválil i spolupráci s hejtmankou Jihočeského kraje.

Autorka Blanka Rozkošná se v publikaci také zaměřila na neznámé lokality. Materiál pro ni shromažďovala od roku 2008. "Zaměřuji se na dějiny architektury jižních Čech. V publikaci je čtyřicet míst, kde stojí kláštery a budovy, které byly využívané řeholníky a řádovými sestrami," uvedla. Její srdeční záležitostí je klášter Zlatá Koruna. "Miluji středověkou architekturu a ta je tam autenticky zachovaná a je to u vody. Navíc je tam báječná kastelánka Lenka Tondlová," vysvětlila.

Ze zapomenutých klášterů, o kterých málokdo ví, připomněla Štěkeň, kde zemřel roku 1923 Karel Klostermann. Má tam i svou expozici.

Z dalších zajímavých méně známých klášterů připomněla například Lomec a Římov.

Milevským klášterem, který je v knize samozřejmě také uvedený, pak doprovodila zájemce zdejší průvodkyně Petra Staňková.

Publikace vyšla v nákladu tisíc kusů a je zdarma k dispozici v milevském klášteře, ve Zlaté Koruně a na autobusovém nádraží v íčku v obchodním centru Mercury v Českých Budějovicích.