Na novou adresu v centru Českých Budějovic se chystají přestěhovat budoucí cukráři a kadeřníci. Učni, kteří patří pod křídla Střední školy obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné školy (SŠOSP) Kněžskodvorská, získají sídlo v ulici Karla IV. Vzniklo rekonstrukcí bývalé tělocvičny konzervatoře.

Nabídne nejen moderní vybavení ale i bezbariérový vstup. Pro veřejnost se nové provozovny otevřou za pár měsíců.

Žáci zmíněných škol už se do centra města těší. „Určitě sem budeme chodit do cukrárny. Můžeme přebíhat z kadeřnictví do cukrárny sem a tam,“ říká s úsměvem studentka oboru obchodník Nikola Kubíková o příští návštěvě spolužaček. „Má být i sezení venku, takže to bude super,“ doplnila kolegyni Simona Bláhová. Dívky si objekt prohlédly v předstihu před ostatními studenty, protože při slavnostním ukončení rekonstrukce si vyzkoušely roli hostesek.

Přestavba si vyžádal necelých 17 milionů korun, od demoličních prací přes projekty a stavební práce až po náklady na stavební dozor. „Bez přípravných prací byla cena necelých patnáct milionů korun, nabídky byly i za devatenáct milionů,“ zmínil k proměně objektu Miroslav Petrovský, ředitel SŠOSP Kněžskodvorská, v jejíž režii se rekonstrukce uskutečnila.

Z původní tělocvičny zůstaly jen obvodové zdi, protože památkáři požadovali zachování fresky na straně k Senovážnému náměstí. Vnitřek vznikl úplně nový, včetně nástavby. Na její střeše jsou například sluneční kolektory k ohřevu vody nebo lampy, které v noci nasvěcují kostel, který stojí přes ulici.

Prodejna

Konzervatoristé původní tělocvičnu nevyužívali a pronajímali ji jako prodejnu second handu.

Důvod byl prostý. Míčové hry nepatří ke sportům, které by pro hudebníky byly doporučené, protože jim hrozí zranění prstů. Střední škola zase hledala prostory pro praktický výcvik v centru města. „V roce 2006 se zrodil nápad na rekonstrukci tělocvičny“ uvedl Miroslav Petrovský, k akci, která pomohla oběma školám.

„Máme v současnosti tři provozovny kadeřníků a jednu cukrářů,“ naznačil rozsah praktického výcviku Petrovský a zdůraznil, že aby se děti něco naučily musí mít zákazníky.

Od stěhování do centra si slibuje ředitel odborné školy právě přiblížení k zákazníkovi, ale i úsporu. Do ulice Karla IV. se například přesunou kadeřnice z Lidické třídy z objektu, kde jsou dnes v nájmu.

Čtyři moderní učebny získala v rekonstruovaném objektu i konzervatoř. „Jsou pro kolektivní výuku. Budou se tu vyučovat klasické všeobecně vzdělávací předměty a hudební teorie. Nástrojová výuka zde nebude,“ vysvětlil příští využití místností ředitel Konzervatoře ČeskéBudějovice Petr Ries.

Jen výjimečně hrál tedy v nové budově pro její první návštěvníky Pavel Kříha na kytaru skladbu nazvanou Téma, variace a finále.

Zákazníci kadeřnictví a cukrářství v přízemí se bohužel nedočkají pocitu zámeckého panstva, kterému pro potěchu hrála živá hudba například při hostinách. Přesto by měli být od září spokojeni. Starat se o ně budou učni, kteří předvedli své umění už při slavnostním otevření objektu.

Na stolech třeba stála dlouhá řada táců s nejrůznějšími menšími variantami známých zákusků. „Dělali jsme je s učiteli. Jenom dort dělala paní mistrová,“ zmínila Eva Dvořáková, která se učí cukrářkou druhým rokem.

„Malé zákusky jsou lepší, jsou dříve hotové,“ doplnila k indiánům, větrníkům nebo košíčkům v úhledně vyrovnaných řadách. Sama připravovala kremrole, šátečky a věnečky.

„Bude tu celý sortiment,“ pozvala vzápětí do provozovny milovníky sladkých dobrot další budoucí cukrářka Soňa Málková.

Stěhování do nového čeká střední odbornou školu a konzervatoř o prázdninách.