Začalo to fotkou Krymrolí na Instagramu, kterou si Gastromapa vypůjčila od pražského Therapy restaurantu. "Pak nám do soukromé zprávy přišel nápad, hodili jsme to po krátkém zvážení znovu do placu a spustilo se to," vysvětlil Lukáš Hejlík. "Alespoň trochu tak můžeme pomoci, nejenom finančně, ale i symbolicky. A máme za to, že je to důležité."

Gastromapa, nezávislý gastronomický průvodce, obsahuje přes tisíc tipů, kam vyrazit na jídlo, kafe, sladký nebo pivo.

A přidal tip, jak peníze na pomoc válkou zasažené Ukrajině vybírat a kam je posílat. "Třeba tak, že napečete svoje KremlRole a budete je prodávat, abyste pak tržbu převedli na pomoc. Výstižná částka by byla 99 korun. My výzvu za Gastromapu odstartovali tak, že jsme přes Člověk v tísni na jejich konto SOS Ukrajina poslali částku za 100 takových kremrolí," přiblížil bloger. "Rádi bychom také podotkli, že máme spoustu známých Rus." Fotka Krymrolí totiž mluví o ruské agresi, ale Gastromapa invazi považuje za agresi Putina.

"Chvilku jsme pochybovali, jestli to není hloupý, naivní a vzhledem k vážnosti situace vlastně trochu trapný nápad. Ale pak začaly chodit první fotografie #kremlRole a taky zprávy "hned byly pryč" a už jsme věděli, že to zase tak malou pomoc znamenat nebude," potěšilo Lukáše Hejlíka.

Pomáhají i jihočeští cukráři

Mezi cukrárny, kterým se tento nápad zalíbil, patří také třeba lipenský Povidloň nebo budějovická Sněz mě dorty či dačický Amos pizza bar.

Už téměř čtyři tisíce korun vybrala Vladimíra Novotná, majitelka českobudějovické výrobny dortů na zakázku Sněz mé dorty. Na začátku výzvy minulý týden narychlo pomohli prodejem dortu, tento týden prodávají KremlRole a příští týden budou další zákusky.

"Celý výtěžek z dortů šel na pomoc pro Ukrajinu na konto Člověka v tísni, stejné to bude i s dalšími výrobky," svěřila se. Celý tento týden mají v nabídce KremrRole, borůvkové s chrpou a mango s lyofylizovaným mangem za cenu 99 korun. Zákazníkům vzkazuje, že si je mohou rezervovat nebo koupit přímo ve výrobně.

"Připojujeme se k iniciativě #kremlrole a výtěžek posíláme na účet Člověka v tísni. Víme, že je to kapka v moři, ale každá kapka se počítá," přispěl také lipenský Povidloň.

V dačickém Amos pizza baru prodávají na pomoc Ukrajině KrymlRole nebo boršč a také řadu dalších zákusků. "Veškeré prodané dezerty budeme celou částkou přidávat na transparentní účet. Kdo by chtěl přidat ruku k dílu, může po domluvě donést taky dezerty, které dáme do nabídky, zkrátka ať vybereme co nejvíce! Každá koruna se počítá," vyzývají k pomoci i své okolí. A dodávají, že pokud někdo ví o uprchlicích z Ukrajiny v Dačicích a okolí, ať napíše, rádi by totiž pomohli i darem v podobě jídla. Včetně dovozu.