Podle statistik umírají na onemocnění srdce a cév dokonce dva ze tří diabetiků.

„Cukrovka je onemocnění charakteristické zvýšenou hladinou cukru. Spojena je ale také s vyšší hladinou cholesterolu, hladinou tuků, nadváhou a inzulínovou rezistencí, což vede ke zhoršení aterosklerózy čili kornatění tepen,“ vysvětluje diabetoložka Lenka Dohnalová.

Spolu s ostatními jihočeskými kolegy pečuje celkem o bezmála 60 tisíc diabetiků. Ti všichni by se měli snažit udržet onemocnění pod kontrolou „Čím je cukrovka vyrovnanější a blíží se k fyziologickým hodnotám, tím je diabetik více chráněn. K tomu slouží moderní antidiabetické léky,“ pokračuje MUDr. Dohnalová.

Nebezpečí pro naše srdce.Zdroj: redakce

Lidé trpící diabetem by si měli podle zdravotníků obzvlášť připomenout dnešní Světový den srdce. Mnozí si totiž vůbec neuvědomují, že právě cukrovka je pro jejich srdce a cévy velkým nebezpečím. „Důležité je nejen o problému vědět, ale hlavně se rozhodnout začít ho řešit. Každý týden nebo měsíc to může být malá změna – omezit kouření, jít do práce pěšky nebo probrat s lékařem možnosti léčby GLP-1 agonisty. Ty řeší zároveň diabetes i riziko infarktu a mrtvice,“ vyzývají odborníci.

S motivací se cukrovkářům snaží pomoci i prostřednictvím facebooku a webových stránek www. nebudkarDIAk.cz plných zajímavých tipů.