Čunek ustál svou pozici v čele strany na celostátní konferenci, i když z několika stran zazněly výzvy k rezignaci. Jaký se dá nyní očekávat podle jihočeských lidovců vývoj? „Já myslím, že variant může být mnoho,“ vyjádřil se včera Rudolf Vodička, který stojí v čele českobudějovické městské organizace.


Pokud se ukáže, že Jiří Čunek trestný čin nespáchal, nemusí být podle Vodičky důvod měnit předsedu. V opačném případě přichází v úvahu jak rezignace, tak tlak členské základny na převolení vedení.


K takové akci se nabízí celostátní programový sjezd, který se má konat v dubnu v Pardubicích.
„O tom, jestli se programový sjezd změní ve volební, se bude diskutovat nejdříve na celostátní konferenci v prosinci v Praze,“ uvedl krajský tajemník lidovců Jiří Žižka.


Jihočeši mají však z 90 delegátů pět hlasů, a jako region tedy méně významnou pozici. Na jednání v Praze měli tentokrát jihočeští zástupci volnou ruku. „Krajský výbor nezaujímal stanovisko,“ potvrdil Žižka. Každý delegát z jihu Čech se tedy mohl rozhodnout sám za sebe, zda vysvětlení předsedy přijme nebo ne.


Žižka zároveň přiznal, že krajskou kancelář strany volalo několik lidí, kteří vesměs požadovali Čunkovu rezignaci. „Členové byli jen někteří,“ upozornil Žižka.


Celostátní konference lidovců se bude konat 14. prosince.