Přibližně čtyřicet lidí se zapojilo v úterý 10. září 2019 do cvičení v temelínské elektrárně. Okolí se nedotklo.

Reakci na závažné problémy na prvním bloku si dnes procvičovali v Jaderné elektrárně Temelín. Podle tiskového mluvčího elektrárny Marka Svitáka probíhalo vše v reálném čase díky online propojení simulátoru a havarijního střediska. Cvičení bylo letos už osmé.

Zmíněný online přenos byl hlavním rozdílem oproti jiným cvičením, které Temelín ročně absolvuje. "Většinou vše běží podle papírového scénáře. Tentokrát závažné situace naprogramovali instruktoři přímo do softwaru simulátoru. Situace se tak odvíjela od zásahu operátorů. Vše tedy probíhalo jako ve skutečnosti a v reálných časech," zdůraznil Marek Sviták.

Osmé letošní cvičení se tak týkalo především operátorů na simulátoru a havarijního štábu elektrárny. Zatímco operátoři stabilizovali situaci, odborníci v havarijním štábu doporučovali technická řešení vzniklých komplikací. Smyslem bylo, aby si všichni zapojení pracovníci procvičili své úkoly, které by při podobné situaci museli řešit. Vedle toho cvičili i hasiči. Ti si prověřili reakci na fiktivní požár jedné z pomocných budov elektrárny.

Pro letošní rok má Temelín v plánu deset cvičení. "Scénáře jsou různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií," zmínil Marek Sviták.