Zasedáním havarijního štábu temelínské elektrárny v úterý ráno odstartovalo letošní největší cvičení složek integrovaného záchranného systému na jihu Čech. Cílem třídenní akce s názvem Zóna 2015 je prověřit připravenost správních úřadů, samosprávy i hasičů, policistů, záchranářů a celostátních krizových orgánů na případnou havárii některé z českých jaderných elektráren.

Jakub Straka z kanceláře hejtmana Jihočeského kraje vysvětlil, že Zóna 2015 je unikátní právě počtem zúčastněných subjektů. Od Kanceláře prezidenta republiky přes Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Ministerstva vnitra a obrany po Český hydrometeorologický ústav, ČEZ, Správu státních hmotných rezerv až po armádu. „Celkem se zapojí do cvičení více než tisícovka účastníků," poznamenal Jakub Straka.

Právě možným důsledkům velké živelní pohromy na chod jihočeské jaderné elektrárny se věnovalo úterní zasedání krizového štábu na Temelíně.

Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ, vysvětlila, že dle scénáře fiktivní havárie dojde k poškození střechy strojovny prvního bloku tornádem. Trosky poničí turbínu a vypuká požár. Situace je vyhrocená a počítá se s nejhoršími možnými dopady. Elektrárenští technici musí třeba vyřadit všech 12 způsobů elektrického napájení, poradit si s prasklým potrubím v jaderné části či selháním systémů chlazení reaktoru. Ty jsou pro zajímavost dvakrát jištěné. Havárie vrcholí únikem radioaktivity z ochranné obálky, takzvaného kontejnmentu.

„Scénář událostí v Temelíně je záměrně zvolen tak, aby byl důvod pro aktivaci složek integrovaného záchranného systému. To znamená, že simulujeme souběh mnoha selhání technologií, který vyústí v únik radioaktivních látek do okolí. Děláme maximum pro to, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém. A cvičení ověřují jeho funkčnost," vysvětila Iva Kubáňová.

Krom temelínské elektrárny se pondělní část cvičení týkala také hasičského záchranného sboru (HZS), ředitelství jihočeské policie a krajského úřadu.

Třeba hasiči prezentovali, jak vypadá příjem mimořádné zprávy z elektrárny Temelín a jak se pak vyřizuje žádost o spuštění varovné informace v České televizi a Českém rozhlase. Brigádní generál Drahoslav Ryba, generální ředitel HZS ČR při té příležitosti vyjádřil přání, aby cvičení mělo pokud možno hladký průběh a zvýšilo připravenost všech složek na zajištění bezpečnosti obyvatel.

„Cvičení je tentokrát jiné v tom, že účastníci neznají přesný scénář, ale budou muset reagovat na aktuální situaci, například předem nebudou znát meteorologickou situaci nebo nebudou vědět, kdy bude nasimulován únik radioaktivních látek," zmínil Drahoslav Ryba.

Na krajském úřadě zasedal od 11 hodin krizový štáb, policisté předváděli o dvě hodiny později svou činnost při uzávěrách silnice v krizové zóně. Dějištěm bylo okolí Hluboké nad Vltavou, přítomné hlídky měly k dispozici nedávno pořízené ochranné pomůcky.

Jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner nastínil, že na čtvrteční ráno pak mají policisté plánované jednání pracovní skupiny krizového štábu krajského ředitelství. „Pracovní skupina bude předvádět reálnou činnost. Zajímavostí je, že poprvé zasedne v nových prostorách integrovaného operačního střediska na Lannově třídě," vysvětlil Jiří Matzner.

Cvičení se týká rovněž obcí zřizujících přijímací střediska. Jejich zástupci si ve čtvrtek natrénují příjem a evidence evakuovaných osob, slučování rodin a určení místa nouzového ubytování pro evakuované osoby.