Dnes už žije jenom hrstka těch, kteří pomáhali koncem 40. let vycvičit izraelské piloty, bojující pak za nezávislost židovského státu.

Patří mezi ně i plukovník Milan Malý (nar. 1923) z Českých Budějovic, příslušník 312. stíhací perutě z Anglie, která po skončení války přistála v jihočeské metropoli.

„První kurz letců, kteří patřili k izraelské vojenské organizaci Hagana, byl na letišti v Plané zahájen počátkem května 1948,“ vzpomíná Milan Malý.
Tehdejší praporčík měl na starosti víc než deset pilotů. „Výcvik, který probíhal zcela utajeně, se nazýval Akce DI – Důvěrné Izrael. Izraelští letci nebyli nováčci, ale zkušení piloti, kteří bojovali za války. U nás se museli přeškolit a odlétali zpátky na spitfirech a messerschmittech, které jsme dostali nebo ukořistili.“
Instruktoři se nesměli se svými žáky ani fotografovat. „Izraelští žáci byli přísně střeženi a nemohli z letiště ani do města,“ pokračuje Milan Malý. Vycvičení piloti pak odlétali přímo do bojů o samostatnost. Izrael moc dobře věděl, že jeho svoboda závisí na letectvu. Kurz tehdy ve dvou cyklech absolvovaly čtyři desítky pilotů. Byl mezi nimi také pozdější izraelský prezident Ezer Weizman.

Milan Malý znal Palestinu již z doby během války. „Když jsem po okupaci Československa utíkal do Anglie, zvolil jsem cestu přes Střední východ. V Palestině jsme měli výcvikový tábor, jmenoval se Gedera. Mluvil jsem o tom se svými žáky a měli z toho radost,“ usmíval se Milan Malý.
„Izraelci s úctou tvrdí, že u nás v Československu byly položeny základy izraelského letectva,“ dodává Milan Malý.

Na památku výcviku byla před lety u vchodu vojenského letiště v Plané odhalena pamětní deska.