Na problém s cyklisty ve městě upozorňuje dopis čtenáře Deníku:

„V Českých Budějovicích panuje velký nešvar, když cyklisté jezdí převážně po chodnících. Starší a hůře pohybliví lidé s obtížemi uskakují před kolaři jak na chodníku, tak zejména na přechodech. Nejhorší je průjezd kolařů mezi čekajícími ve stanicích MHD,“ vylíčil chodec své zkušenosti a vyzývá neukázněné: „Cyklisté, mějte rozum, chodník patří chodcům a když se bojíte jízdy po ulici, tak na chodníku a na přechodech musíte kolo vést!“

Chodci se cítí ohroženi cyklisty, když se kolem nich po chodníku řítí neúměrnou rychlostí či se proplétají mezi lidmi s velmi malým odstupem. Obdobně se ke kolařům chovají někteří motoristé na silnicích, takže mnozí raději k přesunu použijí bezpečnější chodník.

HROZÍ POKUTY

Ale cyklisté nemají na chodníku co dělat a za jízdu mohou dostat pokutu až 2000 korun. Stejně když na kole přejíždějí přechod pro chodce. To si mohou dovolit pouze tam, kde je vedle přechodu pro chodce vyznačen cyklopřejezd jako např. u budějovické polikliniky Sever či na křižovatce ulic Vodní a Rudolfovská.

Podle jihočeského koordinátora BESIP Václava Kováře, je chodník a přechod pro chodce skutečně pro chodce a ne pro cyklisty. „Jedou po chodníku a docela prudkým pohybem zahnou na přechod a přejedou ho. Správně mají sestoupit z kola a jako každý chodec se připravit k přecházení, což znamená rozhlédnout se doleva, doprava a opět doleva, a pokud nevstoupí bezprostředně před blížící se vozidlo, přejít pěšky, kolo vést,“ podrobně vysvětluje Václav Kovář.

Přejet přechod na kole je podle něj neohleduplné k přecházejícím chodcům. „Podle zákona je přechod pro chodce pro pěší a ne pro řidiče nemotorového vozidla,“ zdůrazňuje Václav Kovář.

RADĚJI NEJEZDÍM

Chodkyně Jana si na Lannově třídě ulevila: „Mě cyklisté na chodníku děsně štvou, myslí si, že jim musíme uhýbat. Nejraději bych je z bicyklu shodila, když kolem jedou. Mám sice také kolo, ale po městě nejezdím, v budějovickém provozu se vůbec necítím dobře a po chodníku přece jezdit nebudu. Tak raději chodím pěšky a nadávám na kolaře,“ svěřila se.

Kvůli jízdě po chodníku nebo po přechodu pro chodce cyklisty zastavují podle mluvčího městské policie Davida Štýfala strážníci. Dvoutisícovou pokutu ale zatím neudělili.

Chodkyně Jana si myslí, že by strážníci měli stát na frekventovaných přechodech, např. na ulici Na Sadech u Lannovy třídy, a pokutovat. „Jezdí tam přes přechod a dokonce na Lannovce po chodníku, přestože tudy vede cyklostezka. To je vrchol drzosti!“ rozčiluje se.