Jezdíte rádi na kole a neseskočíte ani na chodníku či přechodu pro chodce? Dávejte si dobrý pozor, může vás to vyjít pěkně draho, až na 2000 korun. Strážníci totiž zahájili ve čtvrtek novou cyklistickou sezonu, a budou tak opět kroužit městem na bicyklech. Loni udělili nepořádným kolařům celkem 682 pokut za bezmála 156 tisíc korun. Dalších 1420 případů vyřešili domluvou.

„Tyto cyklohlídky již tradičně zůstanou v ulicích až do podzimu. Budete se s nimi moci setkávat například v Nemanicích, v Suchém Vrbném, Rožnově či na Máji. Celkem se bude v ulicích pohybovat až 12 strážníků, kteří jsou vybaveni horskými koly,“ říká mluvčí strážníků Václav Sup. Dodává, že kromě jízdních kol disponují strážníci od srpna loňského roku i dvěma elektrickými skútry. Na jedno nabití dokážou ujet až 60 kilometrů a strážníci se díky nim dostanou i na místa, kam by se pěšky dostávali jen s velkými obtížemi.

Jízda po chodníku či přechodu pro chodce je v jihočeské metropoli velmi rozšířeným nešvarem. Redakce Deníku uspořádala ve čtvrtek po poledni malý test, který toto tvrzení jednoznačně potvrzuje. Během čtvrt hodiny jsme napočítali na krátkém úseku ulice Na Sadech hned deset hříšníků.

Mezi cyklisty, kteří občas pravidla poruší, patří například Pavel Zeman ze sídliště Máj. Přiznává, že kvůli jízdě po chodníku už měl jednou se strážníky co do činění. „Bylo to loni na podzim. Vytkli mi, že jedu po chodníku a ještě k tomu nepřiměřenou rychlostí, ale naštěstí to spravila jen domluva,“ popisuje Zeman. Podobně hovoří i Pavel Měšťan z Pražského předměstí. „Loni o prázdninách jsem jel podloubím na náměstí a zastavili mě strážníci. Pokutu mi nedali, ale upozorňovali mě na to, že se tudy jezdit nemá,“ tvrdí Měšťan.

Velmi nepříjemné setkání s cyklistou na chodníku zažil nedávno Karel Jozífek z Českých Budějovic. „Šel jsem po chodníku v centru města, vyhýbal jsem se skupince, která šla proti mě, a v tu chvíli mě doslova srazil k zemi mladík na kole, který mě dojížděl zezadu. Nepříjemně jsem si natloukl a dokonce i roztrhl novou bundu,“ bilancuje nečekanou srážku s cyklistou. „Kolaři nemají na chodnících co dělat, zvlášť takoví, co jezdí bezohledně a čekají, že jim budou chodci uskakovat z cesty,“ dodává rezolutně.

I kolaři ale mají své argumenty, proč se raději proplétají mezi pěšími na chodnících, než aby jezdili po silnicích. „Je to tam o zdraví, v hustém provozu se bojím sama, natož pak s dětmi, proto v určitých úsecích jezdíme po chodníku, i když se to asi nemá. Pořád je to bezpečnější. A to nemluvím o dírách v asfaltu nebo o kostkách v centru, taky žádný med,“ míní mladá maminka Petra Krtičková.

Někteří další obyvatelé krajského města pro změnu centrem na kole vůbec nejezdí, přijde jim to totiž příliš nebezpečné. „Jezdím třeba po cyklostezkách kolem Lipna, ale tady ve městě vůbec ne. Když se někam potřebuji rychle dostat, tak volím raději městskou hromadnou dopravdu, ta je totiž mnohem bezpečnější než kolo. Nemusím se aspoň bát, že mně někdo někde srazí,“ zmiňuje třeba studentka Barbora Kutová z Rožnova.

Podobný názor má i studentka Lenka Blažková z Máje. „Na kole jedu tak maximálně na chatu, do Stromovky nebo na Hlubokou. Do centra raději vůbec nezajíždím. Žádné velké problémy, které se týkají cyklistů, jsem tu však ještě neviděla,“ zdůrazňuje Blažková.

Ruku v ruce jdou se zahájením nové cyklistické sezony i krádeže jízdních kol. Přestože městská policie pořídila loni 3000 bezpečnostních mikročipů, které pravidelně rozdává zájemcům na různých akcích, ukradených kol stále neubývá. Například na začátku února obvinili budějovičtí kriminalisté 31letého muže z Českokrumlovska, který si měl v krajském městě přisvojit až 87 bicyklů různých značek. Způsobil škodu za víc než 1,5 milionu korun. V případě odsouzení mu hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.