„V zimě nejezdím, ale jinak pořád,“ dodává sympatická cyklistka, která má na kole vpředu připevněný i populární košík.

V Budějovicích i jinde nabídlo sluníčko cyklistům v posledních dnech neoficiální zahájení sezony. A pocítily to třeba i cykloservisy. „Za týden jsou to desítky zákazníků,“ říká Milan Vaněček ze servisu na Pražské třídě v Českých Budějovicích. Kol má pod rukama tak pět až sedm denně. „Taky záleží na tom, co s tím je. Když někdo jenom píchne, těch udělám za den třeba deset. Ale jsou opravy, že si hrajete s nějakou věcí i dvě hodiny a do toho chodí lidi,“ naznačuje Vaněček, že v současné době má o zábavu postaráno více než dost.
„Kolo dávám do servisu jenom, když je to nutný. Teď jsem musel, protože přestalo jezdit. Předtím bylo, co se týče oprav, v mých rukou,“ svěřuje se nad zelenou Eskou Tomáš Plener.
„Bicykl mám asi dva roky. Je koupený od kamaráda. Stál dvě stě korun a donedávna sloužil výborně,“ popsal svůj dvoukolý stroj Plener, který je z Jablonce nad Nisou a v Budějovicích studuje na univerzitě.
V servisu dostal za staré tříkolečko pětikolečko, protože tříkolečka už se nedělají. Kvůli téhle změně dostal i nový řetěz. „Kolo jezdí všude, je na celodenní ježdění, ne jen do hospody,“ doplnil k využití přibližovadla Plener.

Podle Milana Vaněčka rozhoduje o začátku cyklistické sezony počasí. „Když se i v únoru udělalo hezky, je to hned znát. V březnu a v dubnu už vytáhnou kola ze sklepa všichni,“ míní servisman a dodává, že při první jarní obhlídce se ukážou různé závady, kvůli kterým vyhledají lidé odborníka.
„Taky jsou kutilové, kteří si kolo spraví sami a chtějí jen těžší věci. Ale většinou se dnes lidem nechce ani lepit kolo a raději ho dají do opravny,“ dodává Vaněček. Připojuje, že málokdo si vzpomene, aby si dal kolo prohlédnout před sezonou. Ani opravený bicykl ale nemusí znamenat konec starostí. „Jedno kolo tu mám už dva měsíce,“ popisuje výjimečného zákazníka Vaněček s tím, že jde ale o extrém.

Servisy i zmrzlina

Začátek sezony poznají nejen servisy. Zvýšený zájem zákazníků se týká třeba i prodejny zmrzliny nedaleko cyklostezky na budějovickém Pražském předměstí. „Pozná se to o víkendu, kdy jedou lidi lážo, plážo, a tak si udělají čas i na tu zmrzlinu,“ říká prodejce Libor Polívka.

Hezké počasí přitom vytáhne na cesty i zdatnější polykače kilometrů. „Chystám se, že v sobotu poprvé vyjedu na kole. Bude to tak hodinový okruh, na 30 kilometrů,“ konstatoval v pátek pro Deník Radek Šafařík z Nových Homol.
„Ještě předloni jsem bydlel v Budějovicích a do práce jsem jezdil i v zimě. Vůbec mi nevadilo, že to bylo ve sněhu a v mokru. Ale do Homol se v zimě nedá jezdit,“ posteskl si Šafařík. Dodal, že hlavně neosvětlené úseky mezi poli jsou pro cyklisty nebezpečné, zejména, dokud není změněný čas. Řidiči totiž podle Šafaříka jezdí často bezohledně a na předpisy kašlou.

„Vím, jak to cestou do Homol řidiči řežou. Jednou jsem jel v zimě a prolétlo kolem mě auto snad stovkou a hned za ním další, a to je tam sedmdesátka. Sotva jsem si pomyslel, to jsou dva blbci, předjelo mě třetí auto taky stovkou,“ popisuje neradostný zážitek cyklista. Na první jarní vyjížďku o víkendu se ale těší.

Neoficiálně zahajuje cyklistickou sezonu sluníčko. Symbolických akcí, kterými má začít pro kolaře provoz na silnicích, se koná celá řada.
Cykloturistický oddíl Termit je například spolupořadatelem akce Švejkovo českobudějovické kolo, která se koná 7. května, borovanský spolek Přátelé šlapacích kol uspořádá třeba už 30. dubna závod pro děti. V Blatné na Strakonicku vyjedou cyklisté na větší akci v sobotu.