V srpnu 1996 založili nadšenci z Biskupského gymnázia a hotelu Bakalář společně s budějovickým primátorem Miroslavem Benešem a hlubockým starostou Tomášem Jirsou Nadaci cyklistické stezky a už 27. června 1997 ji za přítomnosti mnoha hostů slavnostně otevřeli. Právě toto datum desátého výročí vzniku stezky si milovníci pohybu na vlastní pohon připomněli minulý čtvrtek 10. května.


„Při naší návštěvě Holandska v roce 1996 jsme obdivovali obrovský počet lidí, kteří se pohybovali do škol a do zaměstnání na kolech. Shodou okolností jsme se v Amsterodamu setkali s dnešním senátorem a starostou Hluboké Tomášem Jirsou. Tam je počátek naší společné myšlenky propojit obě města i cyklisticky. Je třeba dodat, že hlubocký starosta byl nadšen nejen možnou bezpečností lidí, ale i rekreačním aspektem,“ zavzpomínal na počátky projektu jeden z jeho zakladatelů Josef Cepák. Získat pak 5, 5 milionů korun na vybudování cyklostezky se díky spolupráci obou měst a sponzorům, mezi nimiž bylo i mnoho dárců z řad občanů, podařilo poměrně rychle.


„Jsme rádi, že stezka slouží všem lidem a že naše představy o jejím využití byly naplněny a překročeny,“ dodal Cepák. Po trase cyklostezky se podle propočtů pohybuje v letních měsících až mezi třemi a pěti tisíci lidí denně, a to cyklistů a in–line bruslařů.


V hlavách zakladatelů stezky se rodí další návrhy na její vylepšení. Je to například osvětelní stezky, zprůjezdnění lávky nad jezem v Českém Vrbném či rozšíření asfaltové plochy v některých úsecích.

Lávka musí počkat na dotaci

Kvůli opravě se také zhruba na půl roku uzavře lávka u sídliště Vltava na cyklostezce. Zatím se ale neví kdy. „Délka opravy se předpokládá na šest měsíců. Termín zahájení není znám, protože je závislý na dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl na dotaz Deníku tajemník primátora Milan Brabec. Fond je v současné době bez vedení a potřebných komisí, a tak nemůže ani rozhodovat o případných dotacích.


Rada města již zveřejnila výsledek zadání veřejné zakázky na generální opravu lávky, která původně měla začít koncem prázdnin. „Byl vybrán zhotovitel Miloš Kačenka Building,“ řekl k akci primátor Juraj Thoma. Celková suma by měla činit 11,9 milionu korun bez DPH. Lávka, která zůstává jako poslední neopravena po povodních v roce 2002, dostane nové povrchy a inženýrské sítě. Podle primátora nebude po lávce v době oprav vůbec možné jezdit, protože se bude opravovat celá najednou.


V roce 2009 by se cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou mohla prodloužit až do Týna nad Vltavou. Předpokládané náklady na nové úseky jsou 43 milionů korun a příspěvek, kromě fondu dopravní infrastruktury, by mohl dát i kraj.